Białostocki Teatr Lalek

adres: 15-875 Białystok, ul. Kalinowskiego 1
tel. +48 85 742 50 31, +48 85 742 86 31 (fax)
e-mail: teatr@btl.bialystok.pl
www.btl.bialystok.pl

status organizacyjny: teatr miejski
budżet roczny 2019: 7 228 000 zł (dotacje), 718 000 zł (wpływy)
liczba scen: 3
Scena Duża (197 miejsc), Scena Mała (95 miejsc), Sala Prób (40 miejsc)

czytania, wykłady, spotkania teatralne, warsztaty plastyczne
Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKA–NIE–LALKA
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „METAMORFOZY LALEK”

Teatr działa od 1953 roku.
dyrektor naczelny i artystyczny: Jacek Malinowski

reżyser: Wojciech Szelachowski, dramaturg: Marta Guśniowska, konsultant literacki: Adam Dzierma, konsultant muzyczny: Krzysztof Antoni Dzierma, kierownik działu upowszechniania teatru: Iwona Budrowska, specjalista d/s edukacji teatralnej: Tomasz Damulewicz
aktorzy: Alicja Bach (do 30 wrzesnia 2018), Krzysztof Bitdorf, Wiesław Czołpiński, Piotr Damulewicz (do 27 września 2018), Magdalena Dąbrowska (do 31 sierpnia 2020), Jacek Dojlidko, Ryszard Doliński, Artur Dwulit, Łucja Grzeszczyk, Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Michał Jarmoszuk, Grażyna Kozłowska, Eliza Krasicka (do 31 sierpnia 2019), Zbigniew Litwińczuk, Barbara Muszyńska-Piecka (do 31 lipca 2017), Krzysztof Pilat, Błażej Piotrowski, Małgorzata Płońska (do 31 sierpnia 2018), Maria Rogowska (do 31 sierpnia 2018), Mateusz Smaczny, Agata Soboczyńska (od 1 lutego 2019 do 21 sierpnia 2020), Agnieszka Sobolewska, Iwona Szczęsna, Paweł Sławomir Szymański, Piotr Wiktorko (do 31 sierpnia 2019), Izabela Maria Wilczewska, Kamila Wróbel-Malec (do 31 sierpnia 2020), Andrzej Zaborski (do 31 marca 2018), Maciej Zalewski (od 1 lutego 2019 do 31 sierpnia 2020), Adam Zieleniecki, Ewa Żebrowska

inspicjent: Mirosław Janczuk, Piotr Wiktorko (od 1 października 2018)

Marta Guśniowska - Teatr cieni Ofelii. Na podstawie Michaela Ende.

Reżyseria Kata Csató, scenografia Ákos Mátravölgyi, muzyka Piotr Chociej.

Obsada: Grażyna Kozłowska, Jolanta Maria Rogowska, Agnieszka Sobolewska, Artur Dwulit, Zbigniew Litwińczuk, Mateusz Smaczny, Agata Soboczyńska.
Premiera: 30 września 2018.
Liczba spektakli: 28
Liczba widzów: 2354

Alan Menken - Little Shop of Horrors.

Tekst i teksty piosenek Howard Ashman, przekład Katarzyna Siergiej, reżyseria, przestrzeń sceniczna i lalki Michael Vogel, przygotowanie wokalne Marcin Ozga, asystent reżysera Janne Weirup.

Obsada: Magdalena Dąbrowska, Łucja Grzeszczyk, Kamila Wróbel-Malec, Krzysztof Bitdorf, Ryszard Doliński, Błażej Piotrowski, Bogusław Kasperuk, Jakub Kwaśniewski, Bartosz Kwaśniewski.
Premiera: 30 listopada 2018.
Liczba spektakli: 21
Liczba widzów: 3147

Obrazki z wystawy.

Premiera: 22 grudnia 2018
Liczba spektakli: 15
Liczba widzów: 969

Kyo Maclear - Virginia Wolf.

Dramaturgia Virginija Rimkaitė, reżyseria Gintarė Radvilavičiūtė, scenografia Gintarė Radvilavičiūtė, Giedrė Brazytė, muzyka Antanas Jasenka, ruch sceniczny Sigita Mikalauskaitė.

Obsada: Magdalena Dąbrowska, Agata Soboczyńska, Izabela Maria Wilczewska, Kamila Wróbel-Malec, Piotr Wiktorko.
Premiera: 10 marca 2019.
Liczba spektakli: 19
Liczba widzów: 1191

Marta Guśniowska - Baśń o Rycerzu bez Konia.

Reżyseria András Veres, scenografia Erik Grosschmid, muzyka Bogdan Szczepański.

Obsada: Grażyna Kozłowska, Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Ewa Żebrowska, Magdalena Dąbrowska, Jacek Dojlidko, Krzysztof Bitdorf.
Premiera: 18 maja 2019.
Liczba spektakli: 14
Liczba widzów: 1302

Jan Brzechwa - Czerwony Kapturek

Premiera: 18 września 2005
Liczba spektakli: 23
Liczba widzów: 3328

Vladimir Nabokov - Biegun

Premiera: 9 czerwca 2007
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 273

Marta Guśniowska - Pan Brzuchatek

Premiera: 4 września 2010
Liczba spektakli: 17
Liczba widzów: 663

Marta Guśniowska - Misiaczek

Premiera: 25 września 2011
Liczba spektakli: 20
Liczba widzów: 951

William Shakespeare - Montecchi i Capuleti

Premiera: 8 października 2011
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 414

Brian Patten - Słoń i kwiat

Premiera: 30 grudnia 2012
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 99

Katalin Szegedi - Lenka

Premiera: 2 lutego 2013
Liczba spektakli: 16
Liczba widzów: 1128

Pierre Gripari - Texas Jim

Premiera: 10 marca 2013
Liczba spektakli: 9
Liczba widzów: 1643

Angel Wagenstein - Pięcioksiąg Izaaka

Premiera: 27 kwietnia 2013
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 322

Rudolf Herfurtner - Szpak Fryderyk

Premiera: 26 maja 2013
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 160

Charles Dickens - Opowieść wigilijna

Premiera: 1 grudnia 2013
Liczba spektakli: 14
Liczba widzów: 2598

Marta Guśniowska - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i stołek

Premiera: 23 lutego 2014
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 556

Faza REM Phase

Premiera: 14 września 2014
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 116

Vytautė Žilinskaitė - Robot i motylek

Premiera: 21 lutego 2015
Liczba spektakli: 34
Liczba widzów: 1370

Nadeżda Ptushkina - Krzywa wieża

Premiera: 15 marca 2015
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 329

Jan Wilkowski - Cudowna lampa Alladyna

Premiera: 21 marca 2015
Liczba spektakli: 21
Liczba widzów: 3397

Katalin Szegedi - Palko

Premiera: 27 września 2015
Liczba spektakli: 9
Liczba widzów: 389

Wojciech Szelachowski - Krótki kurs piosenki aktorskiej

Premiera: 22 listopada 2015
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 704

Carlo Collodi - Pinokio

Premiera: 7 maja 2016
Liczba spektakli: 11
Liczba widzów: 1974

Marta Guśniowska - Straszna piątka

Premiera: 19 czerwca 2016
Liczba spektakli: 15
Liczba widzów: 1298

William Shakespeare - Historia księcia H,.

Premiera: 24 czerwca 2016
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 200

Kulki

Premiera: 24 września 2016
Liczba spektakli: 17
Liczba widzów: 869

Jan Ośnica - Piekna i Bestia

Premiera: 6 listopada 2016
Liczba spektakli: 16
Liczba widzów: 2061

Istvan Tasnadi - Cyber Cyrano

Premiera: 28 grudnia 2016
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 501

Oleg Juriew - Miriam

Premiera: 7 stycznia 2017
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 494

Aleksander Puszkin - Bajka o rybaku i rybce

Premiera: 4 czerwca 2017
Liczba spektakli: 13
Liczba widzów: 1254

Marta Guśniowska - Ony

Premiera: 26 listopada 2017
Liczba spektakli: 17
Liczba widzów: 1827

Puszczańskie opowieści

Premiera: 26 listopada 2017
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 723

Janosch - Ach, jak cudowna jest Panama!

Premiera: 17 grudnia 2017
Liczba spektakli: 36
Liczba widzów: 5287

Marta Guśniowska - Karmelek

Premiera: 1 czerwca 2018
Liczba spektakli: 59
Liczba widzów: 2959

Eugene Labiche - Słomkowy kapelusz

Premiera:
Liczba spektakli: 13
Liczba widzów: 2564

Wyjazdy krajowe:

Czerwony Kapturek

Data: 18 października 2018
Miejce: XXXIX Sztama - Spotkania ze Sztuką Alternatywną
Miasto: Olecko

Czerwony Kapturek

Data: 26 czerwca 2019
Miejce: XLIV Zamojskie Lato Teatralne
Miasto: Zamość

Faza REM Phase

Data: 10 października 2018
Miejce: Teatr Ekostudio
Miasto: Opole

Historia księcia H.

Data: 19 października 2018
Miejce: XXV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania"
Miasto: Toruń

Karmelek

Data: 28 stycznia 2019
Miejce: Ełckie Centrum Kultury
Miasto: Ełk

Lenka

Data: 17 października 2018
Miejce: XIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom”
Miasto: Katowice

Little Shop of Horrors

Data: 10 maja 2019
Miejce: X Maskarada - Festiwal Teatrów Ożywionej Formy
Miasto: Rzeszów

Little Shop of Horrors

Data: 14 czerwca 2019
Miejce: III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „METAMORFOZY LALEK”
Miasto: Białystok

Miriam

Data: Czerwiec 2019
Miejce: III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „METAMORFOZY LALEK”
Miasto: Białystok

Ony

Data: 13 listopada 2018
Miejce:
Miasto: Grajewo

Ony

Data: Czerwiec 2019
Miejce: III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „METAMORFOZY LALEK”
Miasto: Białystok

ONY

Data: 15 listopada 2018
Miejce:
Miasto: Sejny

ONY

Data: 17 listopada 2018
Miejce:
Miasto: Ełk

ONY

Data: 19 listopada 2018
Miejce:
Miasto: Suwałki

ONY

Data: 20 listopada 2018
Miejce:
Miasto: Hajnówka

ONY

Data: 12 czerwca 2019
Miejce: XXXII Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka"
Miasto: Łomża

Puszczańskie opowieści

Data: 27 października 2018
Miejce:
Miasto: Łomża

Puszczańskie opowieści

Data: 13 lipca 2019
Data powrotu: 14 lipca 2019
Miejce: Miejski Ośrodek Kultury
Miasto: Radom

Puszczańskie opowieści

Data: Czerwiec 2019
Miejce: III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „METAMORFOZY LALEK”
Miasto: Białystok

Słoń i kwiat

Data: 8 listopada 2018
Miejce: II Mała Boska Komedia
Miasto: Kraków

Straszna piątka

Data: 20 października 2018
Miejce: XXV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania"
Miasto: Toruń

Virginia Wolf

Data: Czerwiec 2019
Miejce: III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „METAMORFOZY LALEK”
Miasto: Białystok

Wyjazdy zagraniczne:

Faza REM Phase

Data: 4 października 2018
Data powrotu: 6 października 2018
Miejce: Lindenfels Westflugel
Miasto: Lipsk
Kraj: Niemcy

Faza REM Phase

Data: 8 października 2018
Miejce: Babkarska Bystrica TUR
Miasto: Bańska Bystrzyca
Kraj: Słowacja

Historia księcia H.

Data: 10 września 2018
Data powrotu: 11 września 2018
Miejce: II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "pUPpet"
Miasto: Kijów
Kraj: Ukraina

Kulki

Data: 9 czerwca 2019
Miejce: Festiwal Teatrów Lalek FIRVAR
Miasto: Koszyce
Kraj: Słowacja

Lenka

Data: 13 października 2018
Data powrotu: 14 października 2018
Miejce: Międzynarodowy Festiwal Lalkarski FENER
Miasto: Skopje
Kraj: Macedonia

ONY

Data: 10 września 2018
Data powrotu: 11 września 2018
Miejce: II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "pUPpet"
Miasto: Kijów
Kraj: Ukraina

Nagroda Specjalna Jury za „poruszanie ważnych problemów społecznych za pomocą ekspresyjnych środków teatru lalek” na II Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "pUPpet" w Kijowie dla twórców spektaklu Ony; nagroda za najlepszą reżyserię dla Marii Żynel za inscenizację Strasznej piątki za wdzięk i humor rozwiązań scenicznych na XXV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” w Toruniu; Henryk Nagroda Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP dla Zbigniewa Litwińczuka i grawerton-plakietka z okazji 100-lecia ZASP-u dla Adama Zielenieckiego; Nagroda ZAiKS-u dla Marty Guśniowskiej za Karmelka; nagroda w XXX Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży dla Marty Guśniowskiej za sztukę za Wielkie mi coś; główna nagroda aktorska dla Ryszarda Dolińskiego i nagroda za drugoplanową rolę męską dla Mateusza Smacznego za role w słuchowisku Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TVP "Dwa Teatry" w Sopocie; zespołowa nagroda aktorska dla Ryszarda Dolińskiego, Łucji Grzeszczyk i Michała Jarmoszuka za role w spektaklu Ony na XXXII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Walizka” w Łomży.