Opera Śląska

adres: 41-902 Bytom, ul. Moniuszki 21/23
tel. +48 32 396 68 00 (centr.), +48 32 281 43 35 (fax), +48 32 396 68 56 (sekr. adm.), +48 32 396 68 15 (kasa), +48 32 396 68 77 (kasa)
e-mail: kancelaria@opera-slaska.pl
www.opera-slaska.pl

status organizacyjny: teatr marszałkowski
budżet roczny 2019: 14 287 829 zł (dotacja), 2 648 497 zł (wpływy)
liczba scen: 2
Duża Scena (391 miejsc), Sala Koncertowa im. Adama Didura (176 miejsc)

czytania, wykłady, itp:
Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny Uczniów Szkół Baletowych

Opera rozpoczęła działalność 14 czerwca 1945.
dyrektor: Łukasz Goik

z-ca dyrektora, dyrektor artystyczny: Bassem Akiki (do 31 grudnia 2018), asystent z-cy dyrektora: Karolina Widera (do 26 sierpnia 2018), kierownik muzyczny: Franck Chastrusse Colombier (od 12 kwietnia 2019), kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik, z-ca kierownika baletu: Aleksandra Piotrowska-Zaręba, kierownik chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda, asystent dyrektora: Katarzyna Dziewięcka (do 21 listopada 2018), dyrygenci: Grzegorz Brajner, Krzysztof Dziewięcki (do 11 stycznia 2018), (współpraca), dyrygenci współpracujący: Jakub Kontz, Tadeusz Kozłowski, Maciej Tomasiewicz, korepetytor solistów: Larysa Czaban, asystenci reżysera: Bogdan Desoń (współpraca), Bernadeta Maćkowiak, inspektorzy chóru: Janusz Bolewski, Grażyna Bonk, inspektor baletu: Ewa Czampiel-Matura, specjalista d/s edukacji: Katarzyna Szubert, Aneta Pająk-Cwojdzińska (od 14 września 2018)
soliści-śpiewacy: Cezary Biesiadecki, Anna Borucka, Bogdan Desoń (do 31 maja 2018), Renata Dobosz, Leokadia Duży, Svitlana Kalinichenko, Maciej Komandera, Sylwester Kostecki (do 31 lipca 2018), Joanna Kściuczyk-Jędrusik, Bogdan Kurowski, Ewa Majcherczyk (do 18 października 2019), Hubert Miśka (do 30 września 2018), Sławomir Naborczyk (do 10 grudnia 2018), Aleksandra Makowska (od 26 września 2018), Iwona Noszczyk, Anna Noworzyn-Sławińska, Mariola Płazak-Ścibich, Piotr Rachocki, Włodzimierz Skalski, Adam Sobierajski, Magdalena Spytek-Stankiewicz (do 31 sierpnia 2018), Aleksandra Stokłosa, Ewelina Szyblińska, Juliusz Ursyn-Niemcewicz, Feliks Widera (do 31 sierpnia 2018), Anna Wiśniewska-Schoppa, Adam Woźniak, Zbigniew Wunsch, Kamil Zdebel

balet: soliści – Douglas De Oliveira Ferreira (od 16 listopada 2018), Michalina Drozdowska, Ai Okuno, Grzegorz Pajdzik, Aleksandra Piotrowska-Zaręba, Tomasz Sośnik (do 25 marca 2019); koryfeje – Daniil Alexandrov, Ewa Czampiel-Matura, Artur Dmochowski, Wioleta Haszczyc (do 31 sierpnia 2018), Anna Kmiecik-Sokalla, Michał Krzemień (do 31 sierpnia 2018), Sylwia Kubacka-Werner, Joanna Kurkowska (do 30 listopada 2018), Monika Latusek, Aneta Pająk-Cwojdzińska (do 13 września 2018), Adam Panoch (do 28 marca 2018), Karol Pluszczewicz, Aleksandra Pytel, Aleksandra Unger (do 14 września 2018), Marek Zaręba (do 31 sierpnia 2018); tancerze – Ellen Bremer, Agata Gielmuda (do 31 sierpnia 2018), Sara Guarnieri, Viridiana Hernandez-Martinez, Zofia Kostrzewska (do 7 listopada 2018), Kyoko Ishihara (od 29 stycznia 2019), Keisuke Komori (od 16 listopada 2018), Paweł Kranz, Aleksandra Lach, Katarzyna Nalepa, Mitsuki Noda (od 7 stycznia 2019), Patryk Nowacki, Marco Raimundo Vicente (do 13 lutego 2019), Keisuke Sakai (od 7 stycznia 2019), Krzysztof Szczygieł, Małgorzata Timofiejew, Kurara Ushizaka (od 7 stycznia 2019)

chór: Michał Bagniewski, Grzegorz Biernacki, Zbigniew Biliński, Janusz Bolewski, Grażyna Bonk, Paweł Brol, Mateusz Burkowski, Kinga Czyż (od 18 października 2018), Agnieszka Daroszewska, Witold Dewor, Barbara Dobkowska, Maria Dyla (do 31 stycznia 2018), Krzysztof Hrycyszyn, Sebastian Janda, Adam Janik, Izabela Kalemba, Karolina Kasprzyk, Mateusz Kołakowski, Izabela Kopiec, Juliusz Krzysteczko, Marek Lisaj, Magdalena Łukaszek (do 25 września 2018), Roksana Majchrowska, Jolanta Mazoń, Renata Miś, Dariusz Nurzyński, Magdalena Okońska, Wojciech Paczyński, Marta Pagacz-Janik, Kamil Pawłowski (do 31 sierpnia 2018), Mirosława Przeworska, Anna Sadowska, Grigory Shostak, Jolanta Smolik, Piotr Strzodka, Joanna Trefon, Teresa Unger, Dominika Waloszczyk, Janusz Wenz, Eugenia Widera, Agnieszka Wieczorek, Natalia Wieczorek, Małgorzata Wierzbicka, Marta Wizner, Jolanta Wyszkowska, Michał Zawierucha, Oskar Zgoła

inspicjent: Jadwiga Bacik; sufler-inspicjent: Krystyna Siedlik

Józef Michał Ksawery Poniatowski - Don Desiderio.

Libretto Cassiano Zaccaganini, reżyseria Ewelina Pietrowiak, kierownictwo muzyczne Jakub Kontz, scenografia i kostiumy Aleksandra Gąsior, reżyseria światła Karolina Gębska, przygotowanie chóru Krystyna Krzyżanowska-Łoboda, asystent dyrygenta Grzegorz Brajner, asystent reżysera Bernadeta Maćkowiak, korepetytorzy solistów Larysa Czaban, Michał Kryworuczko.

Obsada: Don Desiderio – Stanislav Kuflyuk, Adam Woźniak; Don Curzio – Szymon Komasa, Kamil Zdebel; Angiolina – Joanna Woś, Ewa Majcherczyk; Federico – Sławomir Naborczyk, Adam Sobierajski; Matteo – Bogdan Kurowski, Zbigniew Wunsch; Placida – Anna Borucka, Iwona Noszczyk; Riccardo – Maciej Komandera, Juliusz Ursyn-Niemcewicz.
Prapremiera: 20 października 2018.
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 2768

Giuseppe Verdi - Traviata.

Libretto Francesco Maria Piave, reżyseria Michał Znaniecki, kierownictwo muzyczne Bassem Akiki, scenografia Luigi Scoglio, choreografia Elżbieta Pańtak, Grzegorz Pańtak, kostiumy Joanna Medyńska, reżyseria światła i projekcje Bogumił Palewicz, asystenci dyrygenta Grzegorz Brajner, Rafał Kłoczko, asystenci reżysera Bernadeta Maćkowiak, Grzegorz Pańtak, asystent kostiumologa Anna Zwiefka, kierownictwo chóru Krystyna Krzyżanowska-Łoboda, kierownik baletu Grzegorz Pajdzik, korepetytorzy solistów Larysa Czaban, Ekaterina Stepanidina.

Obsada: Violetta Valery – Marcelina Beucher, Joanna Woś; Alfredo Germont – Maciej Komandera, Andrzej Lampert; Giorgio Germont – Stanislav Kuflyuk, Adam Woźniak; Flora Bervoix – Anna Borucka, Joanna Kściuczyk-Jędrusik; Gaston de Letorieres – Tomasz Dziwisz, Piotr Rachocki; Annina – Anna Noworzyn-Sławińska, Aleksandra Stokłosa; Baron Douphol – Włodzimierz Skalski, Kamil Zdebel; Markiz d'Obigny – Zbigniew Wunsch, Oskar Zgoła; Doktor Grenvil – Adam Janik, Bogdan Kurowski; Kamerdyner – Michał Bagniewski, Mateusz Burkowski; Posłaniec – Wojciech Paczyński, Grigorij Shostak.
Premiera: 7 grudnia 2018.
Liczba spektakli: 13
Liczba widzów: 4913

Ludwig Alois Minkus - Don Kichot.

Choreografia i inscenizacja Henryk Konwiński, kierownictwo muzyczne Arif Dadashev, scenografia i kostiumy Ireneusz Domagała, reżyseria światła Dariusz Pawelec, współpraca muzyczna Agnieszka Nagórka, asystent choreografa Aleksandra Piotrowska-Zaręba, asystent scenografa Dagmara Walkowicz-Goleśny, kierownik baletu Grzegorz Pajdzik, pedagog baletu Lucyna Popławska, Kazimierz Cieśla.

Obsada: Kitri – Michalina Drozdowska, Viridiana Hernandez Martinez; Basilio – Douglas De Oliveira Ferreira, Keisuke Komori; Uliczna tancerka – Michalina Drozdowska, Ai Okuno; Espada – Douglas De Oliveira Ferreira, Keisuke Komori; Matadorzy – Artur Dmochowski, Hodaka Mauryama, Keisuke Sakai, Krzysztof Szczygieł; Don Kichot – Daniil Alexandrov, Zbigniew Biliński; Sancho Pansa – Wojciech Paczyński; Mercedes – Ellen Bremer, Sara Guarnieri; Królowa Driad – Ai Okuno, Mitsuki Noda; Amor – Monika Latusek, Kurara Ushizaka; Przyjaciółki Kitri – Kyoko Ishikara, Monika Latusek, Mitsuki Noda, Kurara Ushizaka; Przyjaciele Basilia – Karol Pluszczewicz, Paweł Kranz, Patryk Nowacki; Cyganka – Ellen Bremer, Viridiana Hernandez Martinez, Aleksandra Piotrowska-Zaręba; Cyganie – Hodaka Mauryama, Karol Pluszczewicz, Keisuke Sakai, Sara Guarnieri, Anna Kmiecik-Sokalla, Sylwia Kubacka-Werner, Aleksandra Lach, Katarzyna Nalepa, Aleksandra Pytel, Artur Dmochowski, Paweł Kranz, Patryk Nowacki, Krzysztof Szczygieł; Księżna – Aleksandra Piotrowska-Zaręba; Lorenzo, ojciec Kitri – Michał Bagniewski, Piotr Strzodka; Gamache, bogaty zalotnik – Jacek Drozdowski; Właścicielka tawerny – Jolanta Wyszkowska; Damy dworu, kawalerowie – artyści chóru.
Premiera: 26 kwietnia 2019.
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 1906

Giovanni Baptista Pergolesi - La serva padrona - Służąca panią.

Inscenizacja i reżyseria Karolina Widera, współpraca muzyczna Jacek Głogowski, dyrygent Jacek Głogowski, scenografia Dagmara Walkowicz-Goleśny, światło Tomasz Trela, praca nad słowem Marcin Herman.

Obsada: Serpina – Leokadia Duży, Magdalena Czarnecka; Uberto – Bogdan Kurowski, Adrian Janus, Tomasz Theil; Vespone – Karol Pluszczewicz, Wojciech Żak.
Premiera: 31 maja 2019.
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 235

Stanisław Moniuszko - Flis.

Libretto Stanisław Bogusławski, kierownictwo muzyczne Adam Mokrus, reżyseria Michał Znaniecki, choreografia Inga Pilchowska, scenografia Luigi Scoglio, kostiumy Małgorzata Słoniowska, światło Dariusz Albrycht, kierownictwo chóru Krystyna Krzyżanowska-Łoboda, asystent choreografa Grzegorz Pajdzik, kierownik baletu Grzegorz Pajdzik, asystent scenografa Dagmara Walkowicz-Goleśny, asystent reżysera Anna Zwiefka, korepetytor solistów Larysa Czaban, Michał Kryworuczko.

Obsada: Franek – Maciej Komandera, Hubert Stolarski; Jakub – Sebastian Marszałowicz; Zosia – Bożena Bujnicka, Iga Caban; Antoni – Zbigniew Wunsch; Szóstak – Bogdan Kurowski; Feliks – Michał Bagniewski; Stanisław Moniuszko – Dariusz Niebudek; Barbara, inspicjent – Anna Kończal; Renata, "wszystko" – Maria Baładżanow; Kris, charakteryzator – Mirosław Riedel; Pani Aniela, garderobiana – Wioletta Białk.
Premiera: 14 czerwca 2019.
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 781

Bogdan Pawłowski - Królewna Śnieżka

Premiera: 21 maja 1994
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 1112

Giacomo Puccini - Cyganeria

Premiera: 27 listopada 1994
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 1869

Piotr Czajkowski - Dziadek do orzechów

Premiera: 19 kwietnia 1997
Liczba spektakli: 9
Liczba widzów: 3455

Johann Strauss - Baron cygański

Premiera: 27 września 1998
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 2515

Giuseppe Verdi - Aida

Premiera: 6 grudnia 2003
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 757

Giuseppe Verdi - Nabucco

Premiera: 18 maja 2007
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 399

Stanisław Moniuszko - Straszny dwór

Premiera: 5 czerwca 2010
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 1932

Giacomo Puccini - Madama Butterfly

Premiera: 12 marca 2011
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 400

Giacomo Puccini - Tosca

Premiera: 20 października 2012
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 369

Frederick Loewe - My Fair Lady

Premiera: 11 maja 2013
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 768

Stanisław Moniuszko - Halka

Premiera: 14 czerwca 2015
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 2861

Giuseppe Verdi - Moc przeznaczenia

Premiera: 18 marca 2017
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 667

Charles Gounod - Romeo I Julia

Premiera: 21 października 2017
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 3553

Benjamin Britten - Mały kominiarczyk. Zróbmy operę!

Premiera: 7 listopada 2017
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 976

Emmerich Calman - Księżniczka Czardasza

Premiera: 29 grudnia 2017
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 1344

Michał Znaniecki - Czekając na Chopina

Premiera: 21 kwietnia 2018
Liczba spektakli: 11
Liczba widzów: 1767

Nikołaj Rimski Korsakow/Samuel Barber - Szecherezada/Medea

Premiera: 19 maja 2018
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 1875

Wolfgang Amadeusz Mozart - Rzekoma ogrodniczka

Premiera: 16 czerwca 2018
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 412

Wyjazdy krajowe:

Baron cygański

Data: 1 marca 2019
Miejce: Teatr Mickiewicza
Miasto: Cieszyn

Cyganeria

Data: 27 listopada 2018
Miejce: Teatr Śląski
Miasto: Katowice

Czekając na Chopina

Data: 22 września 2018
Miejce: Centrum Kultury Śląskiej
Miasto: Nakło Śląskie

Czekając na Chopina

Data: Sierpień 2019
Miejce: XIII Europejski Festiwal Muzyczny „Gloria”
Miasto: Białystok

Don Desiderio

Data: 29 października 2018
Miejce: Teatr Śląski
Miasto: Katowice

Don Kichote

Data: 21 maja 2019
Miejce: Teatr Śląski
Miasto: Katowice

Halka

Data: 9 marca 2019
Miejce: Centrum Kongresowe ICE
Miasto: Kraków

Księżniczka Czardasza

Data: 3 lutego 2019
Miejce: Pałac Kultury Zagłębia
Miasto: Dąbrowa Górnicza

Moc przeznaczenia

Data: 19 marca 2019
Miejce: Teatr Ślaski
Miasto: Katowice

Romeo i Julia

Data: 25 września 2018
Miejce: XXVIII Festiwal im. Adama Didura
Miasto: Sanok

Romeo i Julia

Data: 9 maja 2019
Miejce: XXVI Bydgoski Festiwal Operowy
Miasto: Bydgoszcz

Straszny dwór

Data: 4 października 2018
Miejce: Miejski Dom Kultury Centrum im. Mickiewicza
Miasto: Zawiercie

Straszny dwór

Data: 19 lutego 2019
Miejce: Teatr Śląski
Miasto: Katowice

Straszny dwór

Data: 7 czerwca 2019
Miejce: Wejherowskie Centrum Kultury
Miasto: Wejherowo

Szeherezada/Medea

Data: 17 września 2018
Miejce: Teatr Śląski
Miasto: Katowice

Traviata

Data: 17 grudnia 2018
Miejce: Teatr Śląski
Miasto: Katowice

Traviata

Data: 18 czerwca 2019
Miejce: Teatr Śląski
Miasto: Katowice

Wyjazdy zagraniczne:

Złota Maska w kategorii rola wokalno-aktorska dla Joanny Woś za rolę Violetty Valery w spektaklu Traviata i za rolę Angioliny w spektaklu Don Desiderio; Złota Odznaka Zasłużony dla Województwa Śląskiego dla Łukasza Goika; Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury za rok 2018: nagroda artystyczna dla Michała Znanieckiego za wybitne osiągnięcia artystyczne, nagroda dla młodych twórców dla Dagmary Walkowicz-Goleśny za osiągnięcia w dziedzinie scenografii, kostiumografii i malarstwa; Złote Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego dla: Andrzeja Lamperta, Macieja Komandery i Bogdana Kurowskiego; Nagroda SŁONECZNIKI 2018 - wyróżnienie w kategorii Muzyka, w konkursie organizowanym przez portal CzasDzieci.pl dla spektaklu Mały kominiarczyk. Zróbmy operę! jako najbardziej rozwojowej śląskiej inicjatywy dla dzieci w wieku 0-14 lat; Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury w kategorii najlepszy dyrygent dla Bassema Akikiego za spektakl Romeo i Julia, w kategorii najlepsza śpiewaczka operowa dla Ewy Majcherczyk za rolę Julii w spektaklu Romeo i Julia i w kategorii najlepszy debiut dla Sławomira Naborczyka za rolę Edwina w spektaklu Księżniczka czardasza.