Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza

adres: 81-381 Gdynia, ul. Bema 26
tel. +48 58 660 59 49 (sekr.), +48 58 660 59 26 (dział lit.), +48 58 660 59 39, +48 58 660 59 48 (fax)
e-mail: sekretariat@teatrgombrowicza.art.pl, promocja@teatrgombrowicza.art.pl
www.teatrgombrowicza.art.pl

status organizacyjny: teatr miejski
budżet roczny 2019: 8 151 875 zł
liczba scen: 3
Duża Scena (286 miejsc), Mała Scena (99 miejsc), Scena Letnia w Orłowie (280 miejsc)

czytania, wykłady, itp:
Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port

Teatr zainaugurował działalność 24 października 1959 roku.
dyrektor naczelny: Wojciech Zieliński
dyrektor artystyczny: Krzysztof Babicki

dramaturg: Paweł Huelle, dział literacki: Sabina Czupryńska, Marzena Szymik-Mackiewicz, specjalista ds. edukacji: Anna Zalewska-Uberman
aktorzy: Monika Babicka, Agnieszka Bała, Beata Buczek-Żarnecka, Olga Barbara Długońska, Marta Kadłub, Rafał Kowal, Leon Krzycki, Dorota Lulka, Piotr Michalski, Agata Moszumańska, Elżbieta Mrozińska, Szymon Sędrowski, Bogdan Smagacki, Dariusz Szymaniak, Małgorzata Talarczyk, Maciej Wizner, Grzegorz Wolf, Mariusz Żarnecki

inspicjent: Maciej Sykała, sufler: Ewa Gawron

Ray Cooney - Hotel Westminster.

Przekład Elżbieta Woźniak, reżyseria Bogdan Ciosek, scenografia i kostiumy Andrzej Witkowski, muzyka Maciej Dąbrowski, światło Marek Perkowski, ruch sceniczny Katarzyna Skawińska, asystent reżysera Mariusz Żarnecki.

Obsada: Richard Willey – Szymon Sędrowski; Pamela Willey – Beata Buczek-Żarnecka; Recepcjonistka – Dorota Lulka; Kierownik hotelu – Mariusz Żarnecki; Kelner – Maciej Wizner; Lilly Chatterton – Elżbieta Mrozińska; George Pigden – Bogdan Smagacki; Maria – Marta Kadłub; Jennifer Bristow – Monika Babicka; Edward Bristow – Piotr Michalski; Portier – Maciej Sykała.
Premiera: 6 października 2018.
Liczba spektakli: 16
Liczba widzów: 4250

Aleksander Majkowski - Przygody Remusa.

Adaptacja i reżyseria Krzysztof Babicki, scenografia i projekcje Robert Turło, Marta Branicka, Mateusz Kozłowski,  muzyka Marek Kuczyński, kostiumy Hanna Szymczak, ruch sceniczny Zbigniew Szymczyk, przygotowanie wokalne Barbara Czarkowska, współpraca scenograficzna i światło Marek Perkowski, asystent reżysera Maciej Wizner.

Obsada: Remus – Grzegorz Wolf; Czernik – Dariusz Szymaniak; Królewianka/Sławina – Olga Barbara Długońska; Trąba – Rafał Kowal; Trąbina – Małgorzata Talarczyk; Klementyna/Strach – Agnieszka Bała; Marta – Agata Moszumańska; Król Jeziora – Eugeniusz Krzysztof Kujawski; Marcin – Maciej Wizner; Marcjanna/Matka – Beata Buczek-Żarnecka; Goliat/Miller/Derda – Szymon Sędrowski; Niewarto/Dziedzic – Maciej Sykała; Michał/Ksiądz – Mariusz Żarnecki; Pan Józef/Żandarm – Bogdan Smagacki; Śmierć z kosą/Trud – Marta Kadłub; Żyd Gaba/Żandarm – Piotr Michalski; Julka – Dorota Lulka.
Premiera: 26 stycznia 2019.
Liczba spektakli: 12
Liczba widzów: 3053

Witold Gombrowicz - Bankiet. Na podstawie opowiadań Bankiet, Biesiada u hrabiny Kotłubaj, Pampelan w tubie i Filibert dzieckiem podszyty.

Adaptacja i reżyseria Tadeusz Bradecki, scenografia i kostiumy Hanna Szymczak, światło Marek Perkowski, asystent reżysera Szymon Sędrowski.

Obsada: PAMPELAN W TUBIE: Generał – Rafał Kowal; Generałowa – Dorota Lulka; Erazm – Dariusz Szymaniak; Wiktor – Szymon Sędrowski; Maciulek – Agnieszka Bała; BANKIET: Król Gnulo – Rafał Kowal; Arcyksiężna Renata Adelajda – Agnieszka Bała; Kanclerz – Dariusz Szymaniak; Minister Spraw Wewnętrznych – Szymon Sędrowski; Minister Dworu – Dorota Lulka; FILIBERT DZIECKIEM PODSZYTY: Narrator – Agnieszka Bała, Dorota Lulka, Rafał Kowal, Szymon Sędrowski, Dariusz Szymaniak; BIESIADA U HRABINY KOTŁUBAJ: Narrator – Dariusz Szymaniak; Hrabina Kotłubaj – Dorota Lulka; Bezzębna Markiza – Agnieszka Bała; Baron Apfelbaum – Rafał Kowal; Kucharz Filip – Szymon Sędrowski.
Premiera: 23 marca 2019.
Liczba spektakli: 12
Liczba widzów: 1184

Sławomir Mrożek - Tango - Na pełnym morzu.

Reżyseria Krzysztof Babicki, scenografia Marek Braun, kostiumy Jolanta Łagowska-Braun, muzyka Marek Kuczyński, światło Marek Perkowski, asystent reżysera Grzegorz Wolf.

Obsada: Babcia – Elżbieta Mrozińska; Ala – Marta Kadłub; Eleonora – Monika Babicka; Stomil – Grzegorz Wolf; Wujek Eugeniusz – Mariusz Żarnecki; Artur – Maciej Wizner; Edek – Szymon Sędrowski; Gruby – Bogdan Smagacki; Średni – Rafał Kowal; Mały – Dariusz Szymaniak; Listonosz, Lokaj – Beata Buczek-Żarnecka.
Premiera: 10 maja 2019.
Liczba spektakli: 16
Liczba widzów: 1590

Agnieszka Osiecka - Osiecka. Archipelagi.

Adaptacja, reżyseria i scenografia Piotr Bała, kierownictwo muzyczne i aranżacja muzyczna Piotr Salaber, kostiumy Sabina Czupryńska, choreografia Michał Pietrzak, przygotowanie wokalne Barbara Czarkowska, asystent reżysera Beata Buczek-Żarnecka.

Obsada: Podróżniczka, Ilona – Monika Babicka; Siostra Ludgarda, Dziewczyna Singa – Agnieszka Bała, Weronika Nawieśniak; Mrs Green, Zuza – Beata Buczek-Żarnecka; Okularniczka, Podróżniczka, Basia – Olga Barbara Długońska; Gejsza Aika, Dziewczyna Singa – Marta Kadłub; Podróżniczka, Maryla – Dorota Lulka; Podróżniczka, Żaneta, Dziewczyna Singa – Agata Moszumańska; Podróżniczka, Magda – Elżbieta Mrozińska; Tancerka, Zenobia, Dziewczyna Singa – Małgorzata Talarczyk; Hans Akrobata, Bandyta Jan, Mr Green – Jakub Kornacki; Okularnik, Profesor Balczyk – Rafał Kowal; Kazik, Mąż Zenobii – Jarosław Tyran; Marynarz, Cyganek – Maciej Wizner; Marynarz Podpity – Szymon Sędrowski; Emigrant, Bandyta Zenon – Bogdan Smagacki; Prostak, Bandyta Grześ – Maciej Sykała; Pisarz Pijany, Fred – Grzegorz Wolf; Kapitan – Mariusz Żarnecki.
Premiera: 29 czerwca 2019 na Scenie Letniej.
Liczba spektakli: 13
Liczba widzów: 3591

Marek Koterski - Dzień świra

Premiera: 17 lutego 2006
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 693

Yasmina Reza - Bóg mordu

Premiera: 14 stycznia 2012
Liczba spektakli: 11
Liczba widzów: 999

Günter Grass - Idąc rakiem

Premiera: 13 maja 2012
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 181

Hans Christian Andersen - Królowa Śniegu

Premiera: 2 lutego 2013
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 1859

Jean Genet - Pokojówki

Premiera: 28 września 2013
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 198

Aleksander Fredro - Ożenić się nie mogę

Premiera: 27 września 2014
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 1103

Józef Tischner - Historia filozofii po góralsku

Premiera: 31 stycznia 2015
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 368

Paweł Huelle - Żółta łódź podwodna

Premiera: 30 maja 2015
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 300

Peter Shaffer - Amadeusz

Premiera: 7 listopada 2015
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 844

Jakub i Wilhelm Grimm - Śnieżka i krasnoludki

Premiera: 5 grudnia 2015
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 1034

Być jak Krzysztof Krawczyk

Premiera: 1 lutego 2016
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 519

Per Olov Enquist - Z życia glist

Premiera: 2 kwietnia 2016
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 396

William Shakespeare - Komedia omyłek

Premiera: 25 czerwca 2016
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 1118

Anna Burzyńska - Cafe Luna

Premiera: 1 października 2016
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 790

Dale Wasserman - Lot nad kukułczym gniazdem

Premiera: 26 listopada 2016
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 880

Florian Zeller - Prawda

Premiera: 4 lutego 2017
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 1937

Juliusz Słowacki - Balladyna

Premiera: 25 marca 2017
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 1217

Paweł Huelle - Kursk

Premiera: 6 maja 2017
Liczba spektakli: 9
Liczba widzów: 869

Wojciech Młynarski - Jesteśmy na wczasach

Premiera: 1 lipca 2017
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 1690

Peter Quilter - Następnego dnia rano

Premiera: 7 października 2017
Liczba spektakli: 16
Liczba widzów: 1584

William Shakespeare - Romeo I Julia

Premiera: 20 stycznia 2018
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 1051

Michaił Bułhakow - Mistrz i Małgorzata

Premiera: 24 marca 2018
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 2205

Pierre Paolo Passolini - Zabójstwo króla

Premiera: 26 maja 2018
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 436

Wyjazdy krajowe:

Wyjazdy zagraniczne:

Nagrody Dyrektorów teatru za rok 2018 dla: Agnieszki Bały, Doroty Lulki, Bogdana Smagackiego, Edyty Łapińskiej, Renaty Smolińskiej, Mariusza Gawina; Nagrody Prezydenta Gdyni dla Beaty Buczek-Żarneckiej za role w spektaklach Hotel Westminster, Zabójstwo króla i Mistrz i Małgorzata, Dariusza Szymaniaka za rolę w Zabójstwie króla, Macieja Wiznera za role w Romeo i Julii<, Zabójstwie króla Hotelu Westminster, jacka Bały za adaptacje i reżyserię Mistrz i Małgorzata; Galion Gdyński za całokształt twórczości dla Doroty Lulki.