Teatr Wielki w Łodzi

adres: 90-249 Łódź, pl. Dąbrowskiego 1
tel. +48 42 633 99 60 (centr.), +48 42 633 31 86 (BOW), +48 42 631 95 52 (fax)
e-mail: teatr@teatr-wielki.lodz.pl
www.operalodz.com

status organizacyjny: teatr marszałkowski
budżet roczny 2019: 31 000 000 zł (dotacja)
liczba scen: 2
Scena Główna (1074 miejsca), Scena Kameralna (100 miejsc)

czytania, wykłady, itp:
Łódzkie Spotkania Baletowe

Teatr działa od 1954 roku.
zastępca dyrektora d/s artystycznych: Krzysztof Marciniak (do 31 sierpnia 2019), zastępca dyrektora d/s administracyjnych: Maciej Bargiełowski, zastępca dyrektora d/s produkcji: Krzysztof Bogusz, p.o. kierownika baletu: Wojciech Domagała (do 31 stycznia 2019), kierownik baletu: Wojciech Domagała: (od 1 lutego 2019), kierownik chóru: Maciej Salski, zastępca kierownika chóru: Michał Jan Barański, kierownik działu literackiego: Iwona Marchewka , pedagodzy baletu: Anna Lewandowska (do 28 lutego 2019), korepetytorzy: Zbigniew Rymarczyk, Taras Hlushko, akompaniator baletu: Elżbieta Bruc, asystenci reżysera: Waldemar Stańczuk
soliści-śpiewacy: Monika Cichocka, Bernadetta Grabias, Andrzej Kostrzewski, Zenon Kowalski, Patrycja Krzeszowska, Agnieszka Makówka, Krzysztof Marciniak, Olga Maroszek, Łukasz Motkowicz, Rafał Pikała (od 1 września 2018), Przemysław Rezner, Patryk Rymanowski (do 30 czerwca 2018), Paweł Skałuba, Dominik Sutowicz, Grzegorz Szostak, Robert Ulatowski, Anna Wierzbicka (od 15 października 2018), Anna Wiśniewska-Schoppa, Aleksandra Wiwała (od 15 października 2018), Joanna Woś, Dorota Wójcik; adepci: Arkadiusz Anyszka (od 15 października 2018), Aleksandra Borkiewicza (od 15 października 2018), Dawid Kwieciński (od 15 października 2018), Hanna Okońska (od 15 października 2018)

balet: I soliści – Monika Maciejewska-Potockas, Gintautas Potockas, Piotr Ratajewski (do 24 czrwca 2019), Dominik Senator (od 1 maja 2019); soliści – Alicja Bajorek (od 1 maja 2019), Valentyna Batrak, Witold Biegański (od 1 listopada 2018), Nazar Botsiy, Ekaterina Kitaeva-Muśko, Krzysztof Pabjańczyk, Julia Sadowska, Dominik Senator (do 30 kwietnia 2019); koryfeje – Alicja Bajorek (do 30 kwietnia 2019), Agnieszka Białous, Grzegorz Brożek, Claudia Elvetico, Aleksandra Gryś, Yuki Itaya, Tomu Kawai, Laura Korolczuk, Aneta Kosmowska, Ewa Kowalska-Brodek (do 31 sierpnia 2019), Wiktor Krakowiak-Chu, Mateusz Kubiak, Paweł Kurpielk (od 1 maja 2019), Yoshua Legge, Matylda Molińska (od 1 wrzesnia 2018), Riho Okuno, Maciej Pletnia, Anna Pruszyńska-Galvany, Kyrylo Shcherban, Bogumiła Szaleńczyk, Koki Tachibana, Gabriele Togni (od 5 listopada 2018 do 16 lutego 2019);

tancerze – Izabela Barbacka, Giorgia Bergamasco (od 5 listopada 2018), Bartosz Białowąs, Lydie Boutfeux, Brandon Denners, Maria Góralczyk (od 1 września 2018), Karolina Jaremko, Lidia Kolbus (do 30 czerwca 2017), Dawid Kucharski, Paweł Kurpiel (do 30 kwietnia 2019), Kamil Luberacki, Kinga Łapińska, Kinga Majewska, Anna Major, Matylda Molińska (do 31 sierpnia 2018), Robert Nae (od 1 września 2017 do 30 czerwca 2018), Boglarka Novak, Jakub Olejnik, Sakurako Onodera, Luna Othnin-Girard (do 31 marca 2019), Weronika Sieczkarek (od 1 wrzesnia 2018 do 29 maja 2019), Adrianna Stępień (do 30 czerwca 2018), Gloria Studler (do 29 maja 2019), Martyna Szablewska, Karolina Urbaniak

chór: Anna Bacciarelli (Skiba) (do 5 lipca 2018), Michał Barański, Michał Jan Barański, Agorika Basiuras, Agnieszka Białek, Mariusz Budkowski, Marcin Ciechowicz, Magdalena Cierzniewska, Przemysław Cierzniewski, Anna Dylikowska-Dobiec, Krzysztof Dyttus, Zbigniew Gawroński, Maria Gorlach, Ewelina Hrycak, Karolina Jagoda, Arkadiusz Jakus, Dagny Konopacka-Maćkowiak, Romuald Kisielewski, Teresa Kmiecik-Biernacka, Dominika Kobalczyk, Anna Kobylańska-Przybyła, Wojciech Kryger, Grzegorz Kujawiak, Katarzyna Kuźnik, Zbigniew Kuźnik, Agnieszka Lechocińska, Artur Mleko (do 31 sierpnia 2018), Katarzyna Nowacka, Sylwia Nowicka, Aleksandra Nowińska (od 6 lutego 2019), Beata Olszewska (Suder), Aldona Orzeł-Sztabińska, Justyna Ozdowska (do 2 stycznia 2018), Irena Pietrzak, Katarzyna Pisarek, Krzysztof Pilch, Paulina Pomykała-Przeździecka, Wiesław Rudnicki, Paulina Sanecka (od 6 lutego 2019), Jolanta Sitek, Grzegorz Siwiński, Joanna Skoblewska, Cezary Socha, Andrzej Staniewski, Wojciech Strzelecki, Maria Stuczyńska, Adam Suwald, Anna Szymańska, Bogna Szymańska, Dorota Szymczak-Drygas, Joanna Śmiałkowska, Otylia Świderska, Jakub Telinga, Anna Terlecka, Witold Tomczyk, Marek Twardowski, Agnieszka Wasilewska-Stefańska, Izabela Wesołowska, Adam Węgliński, Agnieszka Witkowska, Jadwiga Wiktorska-Zając, Dorota Woźniak, Marzena Zarzycka

inspicjenci: Andrzej Kowalik, Anna Krzemińska, Zbigniew Pawełczyk

Wojciech Trzciński - Bal u naczelnika .

Pomysł, reżyseria i koordynacja Jerzy Wolniak, opieka muzyczna, kompozytor, aranżer Wojciech Trzciński, scenariusz Krzysztof Dudek, Jerzy Wolniak, choreografia i ruch sceniczny Artur Żymełka, scenografia Paweł Dobrzycki, kostiumy Zuzanna Markiewicz, przygotowanie muzyczne Michał Kocimski, Aleksander Maliszewski, Piotr Wujtewicz, opracowanie muzyczne Piotr Wujtewicz, przygotowanie chóru Maciej Salski, animacje Krzysztof Niemczycki

Obsada: Piotr Cugowski, Michał Szpak, L.U.C. Łukasz Rostkowski, Trubadurzy, Grzegorz Wilk, Tadeusz Woźniak, Agnieszka Makówka, Dorota Wójcik, Grzegorz Szostak, Dominika Kobalczyk, Dariusz Kowalski, Michał Kruk, Mirosław Niewiadomski, Wojciech Oleksiewicz, Sandra Rusin, Sandra Staniszewska-Herbich, Paweł Szymański, Karolina Żuk, Patrycja Grzybek-Cisowska, Jakub Grzybek oraz chór, balet, orkiestra, chór dziecięcy Teatru Wielkiego w Łodzi i Łódzki Teatralny Chór Verdiana.
Prapremiera: 26 października 2018.
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 2736

Rafał Janiak - Człowiek z Manufaktury.

Libretto Małgorzata Sikorska-Miszczuk, reżyseria, scenografia i światło Waldemar Zawodziński, kierownictwo muzyczne Rafał Janiak, współpraca scenograficzna Katarzyna Zbłowska, kostiumy Maria Balcerek, choreografia i ruch sceniczny Janina Niesobska, kierownictwo chóru Maciej Salski, asystenci dyrygenta Michał Kocimski, Marta Kosielska, asystenci reżysera Adam Grabarczyk, Krzysztof Korwin-Piotrowski, dramaturg Małgorzata Sikorska-Miszczuk, projekcje Krzysztof Niemczycki, Krzysztof Korwin-Piotrowski, dyrygent Rafał Janiak.

Obsada: Poznański/Dyrektor – Stanisław Kierner, Przemysław Rezner; Zofia – Agnieszka Makówka, Małgorzata Walewska; Przybysz/Prokurator – Michał Barczak, Wojciech Pszoniak; Koń-Marynarz – Jan Jakub Monowid, Michał Sławecki; Baron de Hirsch/Wizjoner – Grzegorz Szostak, Robert Ulatowski; Lekarz – Rafał Pikała, Arkadiusz Jakus; Córka/Robotnica – Aleksandra Borkiewicz, Aldona Orzeł-Sztabińska; Syn – Przemysław Cierzniewski, Adam Józef Węgliński; Robotnicy – Marcin Ciechowicz, Arkadiusz Jakus, Andrzej Staniewski, Witold Tomczyk, Adam Józef Węgliński; Robotnice – Dominika Kobalczyk, Anna Kobylańska-Przybyła, Dagny Konopacka-Maćkowiak, Agnieszka Lechocińska, Marzena Zarzycka; Żywioły – Brandon Demmers, Tomu Kawai, Joshua Legge, Dominik Senator, Maciej Pletnia, Wiktor Krakowiak-Chu, Bartosz Białowąs, Koki Tachibana, Witold Biegański; Mosiek – Jan Jochim, Szymon Kropidłowski; Mały Poznański – Franek Malicki, Szymon Szybiński.
Prapremiera: 2 lutego 2019.
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 5451

Camille Saint-Saëns - Samson i Dalila.

Libretto Ferdinande Lemaire, reżyseria i inscenizacja Marek Weiss, kierownictwo muzyczne Vladimir Kiradjiev, dekoracje Marcel Sławiński, Katarzyna Sobańska, choreografia i kostiumy Izadora Weiss, reżyseria światła i projekcje Hektor Werios, kierownictwo chóru Maciej Salski, dyrygent Vladimir Kiradjiev, asystent dyrygenta Marta Kosielska, asystenci reżysera Adam Grabarczyk, Waldemar Stańczuk.

Obsada: Samson – James Lee, Dominik Sutowicz; Dalila – Bernadetta Grabias, Agnieszka Makówka, Olga Maroszek; Arcykapłan – Stanisław Kierner, Zenon Kowalski, Rafał Songan; Abimelech – Andrzej Kostrzewski, Łukasz Motkowicz, Przemysław Rezner; Starzec – Rafał Pikała, Grzegorz Szostak; Posłaniec – Przemysław Cierzniewski, Krzysztof Dyttus; Filistyn I – Dawid Kwieciński, Adam Węgliński; Filistyn II – Arkadiusz Anyszka, Andrzej Kostrzewski.
Premiera: 30 marca 2019.
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 2148

Cisza.

Muzyka Ludwig van Beethoven, libretto i choreografia Ivan Cavallari, kierownictwo muzyczne Michał Kocimski, dekoracje i kostiumy Anna Chadaj, reżyseria światła Michał Głaszczka, projekcje video Krzysztof Niemczycki, asystent choreografa Natalia Fedorowa, Grzegorz Brożek, dyrygent Michał Kocimski.

Obsada: Beethoven (Człowiek) – Joshua Legge, Gintautas Potockas, Dominik Senator; Beethoven (Kreator) – Brandon Demmers, Tomu Kawai; Beethoven (Geniusz) – Joshua Legge, Koki Tachibana, Yuki Itaya; Beethoven (Dziecko) – Mikołaj Mikołajewski, Wojciech Wiśniewski; Josephine – Lydie Boutfeux, Laura Korolczuk, Riho Okuno; Julietta – Alicja Bajorek, Maria Góralczyk, Boglarka Novak; Karl (kuzyn) – Bartosz Białowąs, Paweł Kurpiel, Jakub Olejnik; Matka – Ekaterina Kitaeva-Muśko, Riho Okuno; Ojciec – Nazar Botsiy, Krzysztof Pabjańczyk; Casper – Grzegorz Brożek; Główna para – Maria Góralczyk, Aleksandra Gryś, Monika Maciejewska-Potockas, Witold Biegański, Joshua Legge, Gintautas Potockas; solo fortepianowe – Taras Hlushko, Marcin Werner.
Premiera: 11 maja 2019.
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 2211

Giuseppe Verdi - Nabucco

Premiera: 24 października 1987
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1256

Gray Veredon - Ziemia obiecana

Premiera: 22 maja 1999
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 3164

Giuseppe Verdi - Aida

Premiera: 18 lutego 2006
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 941

Georges Bizet - Carmen

Premiera: 18 listopada 2006
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 3223

Gioacchino Rossini - Kopciuszek

Premiera: 12 maja 2007
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 2353

Piotr Czajkowski - Dziadek do orzechów

Premiera: 18 października 2008
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 4315

Frederick Loewe - My Fair Lady

Premiera: 2 października 2009
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 6343

Bogdan Pawłowski - Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

Premiera: 28 stycznia 2011
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 4315

Giacomo Puccini - Madama Butterfly

Premiera: 22 czerwca 2013
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 2444

Stanisław Moniuszko - Straszny dwór

Premiera: 18 października 2014
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 4568

Johann Strauss - Baron cygański

Premiera: 21 marca 2015
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 3047

Giacomo Puccini - Turandot

Premiera: 13 maja 2016
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1441

Piotr Czajkowski - Eugeniusz Oniegin

Premiera: 29 października 2016
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 541

Stanisław Moniuszko - Halka

Premiera: 21 stycznia 2017
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 2975

Johann Strauss - Zemsta nietoperza

Premiera: 13 stycznia 2018
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 3140

Ścieżki życia

Premiera: 24 marca 2018
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 3779

Andre Previn - Tramwaj zwany pożadaniem

Premiera: 12 maja 2018
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 3641

Giuseppe Verdi - Rigoletto

Premiera: 9 czerwca 2018
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 3408

koncerty i spektakle pozarepertuarowe -

Premiera:
Liczba spektakli: 21
Liczba widzów: 5100

Wyjazdy krajowe:

Człowiek z manufaktury

Data: 18 maja 2019
Miejce: Rynek Włókniarek Łódzkich
Miasto: Łódź

Tramwaj zwany pożadaniem

Data: 4 maja 2019
Miejce: XXVI Bydgoski Festiwal Operowy
Miasto: Bydgoszcz

Wyjazdy zagraniczne:

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury w kategorii najlepszy spektakl: Tramwaj zwany pożądaniem, najlepsza śpiewaczka – Joanna Woś najlepszy reżyser: Maciej Prus