Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

adres: 61-701 Poznań, ul. Fredry 9
tel. +48 61 659 02 00 (centr., sekr.), +48 61 639 39 89 (fax)
e-mail: opera@opera.poznan.pl, sekretariat@opera.poznan.pl, bow@opera.poznan.pl
www.opera.poznan.pl

status organizacyjny: teatr marszałkowski
budżet roczny 2019: 37 507 149 zł
liczba scen: 2
scena główna (858 miejsc), Sala im. Wojciecha Drabowicza (70–80 miejsc)

czytania, wykłady, itp:

Teatr Wielki działał w latach 1919–39. Po II wojnie wznowił działalność w 1945 roku.
dyrektor: Renata Borowska-Juszczyńska

zastępca dyrektora ds. artystycznych: Gabriel Chmura, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych: Robert Szczepański, zastępca dyrektora ds. technicznych: Jacek Wenzel, kierownik baletu: Robert Bondara (od 1 listopada 2018), kierownik chóru: Mariusz Otto, kierownik orkiestry: Hanna Kucharska, specjalista ds. kostiumografii i scenografii: Natalia Piątkowska (do 31 października 2018), specjalista ds. organizacji baletu: Andrzej Płatek, korepetytorzy solistów: Olga Lemko, Shizuka Okumura (od 14 marca 2018), Olena Skrok, pedagog baletu: Efgenia Meissner (od 5 listopada 2018), korepetytorzy baletu: Magdalena Maryniak, Grażyna Lewandowska, korepetytor chóru, pianista, pedagog: Mirosław Gałęski, asystenci reżysera: Andrzej Ogórkiewicz, Bartłomiej Szczeszek, specjalista ds. edukacji: Małgorzata Arentowska-Wójcik
soliści-śpiewacy: Karol Bochański, Piotr Friebe, Barbara Gutaj-Monowid, Romana Jakubowska-Handke, Damian Konieczek (od 4 września 2018), Rafał Korpik, Barbara Kubiak, Galina Kuklina-Kępczyńska, Stanislav Kuflyuk, Tomasz Mazur, Monika Mych-Nowicka, Magdalena Nowacka-Kleban, Małgorzata Olejniczak-Worobiej, Natalia Puczniewska-Braun, Tomasz Raczkiewicz, Marek Szymański, Jaromir Trafankowski, Magdalena Wilczyńska-Goś

balet: I soliści – Karolina Sierant, Mateusz Sierant, Agnieszka Wolna-Bartosik;

soliści – Katarzyna Augustyn, Victor Davidyuk (Wiktor Dawidiuk), Arkadiusz Gumny, Asuka Horiuchi, Marika Kucza, Hayato Nieshijima (od 27 sierpnia 2019), Taras Szczerbań, Natalia Trafankowska, Stella Walasik (do 31 sierpnia 2019); koryfeje – Angelos Antoniou (od 27 sierpnia 2019), Krystian Augustyn, Dominika Babiarz, Diana Cristescu, Miguel Eugenio de Sousa Junior (od 27 sierpnia 2019), Valsassina di Dellatorre (od 4 września 2018 do 7 marca 2019), Diana Gajownik-Stankow, Anna Gumna, Koichi Kamino, Julia Korbańska, Aleksandra Lojic (od 12 marca 2019), Marcin Rolczyński (do 31 grudnia 2018), Oleg Stankov (Stankow) (do 28 września 2018), Risako Seki, Saeka Shirai (od 27 sierpnia 2019) Jakub Starzycki, John Svensson (do 31 grudnia 2018), Gal Trobentar-Żagar, Lidia Zwolińska; tancerze – Marta Anczykowska, Francesco Bruni (od 3 stycznia do 31 sierpnia 2019), Sergio Chinnici (od 23 stycznia 2019), Anita Crema (od 26 lutego 2019), Carla Farina, Albane Fro (od 9 stycznia do 31 sierpnia 2019), Bianca Gradassi, Beata Macioszczyk (do 30 września 2018), Salvador Martinez Masat (od 13 lutego 2019), Fabian Michaux (do 31 sierpnia 2019), Daria Ozga, Klaudia Piotrowska (od 4 września 2018), Olaf Przybytniak (od 4 września 2018), Beatrice Rancani , Louis Raphaneau, Massimiliano Roman, Diane Sabourin (do 30 czerwca 2018), Silvia Simeone, Matylda Socha (od 27 sierpnia 2019), Paulina Strzelczyk, Tomoki Tateyama (od 2 stycznia do 30 czerwca 2019, Neline Thron (od 27 sierpnia 2019), Giorgio Tinari (od 28 sierpnia), Aleksandra Wiśniewska (31 sierpnia 2019)

chór: Lech Algusiewicz, Lucyna Białas, Ewa Bielawska, Izabella Błasiak, Ewa Boguszewska (do 8 października 2018), Piotr Bróździak, Joanna Chmielnicka, Irina Filippovitch, Małgorzata Frąckowiak, Anita Furgol-Kownacka, Adam Glapiak, Jarosław Górczak, Marcelina Górska, Katarzyna Graczykowska (Glamowska), Michał Gumienny, Jarosław Gwoździk, Małgorzata Hadrych, Krzysztof Kiedrowski, Joanna Kopeć-Hoffmann, Joanna Kortylewicz, Agnieszka Korzeniowska, Michał Korzeniowski (od 1 maja 2019), Marta Kostanciak, Tomasz Kostanciak, Kinga Krasowska, Danuta Kulcenty, Rafał Malęgowski, Jan Mantaj, Jerzy Mantaj, Maciej Marcinkowski, Monika Matuszak (Szczepańska), Paweł Matz, Anna Muraszko, Przemysław Myszkowski, Krzysztof Napierała, Iwona Neumann, Witold Nowak, Romuald Piechocki, Piotr Płończak, Aleksandra Pokora (od 1 marca 2019), Robert Pucek, Sebastian Radecki, Elwira Radzi-Pacer, Piotr Skołuda, Jolanta Snuszka, Dariusz Stręk, Lilla Suszka, Paweł Szajek, Ewa Szarlińska (do 31 grudnia 2018), Wiesława Urbaniak, Violetta Zawadzka, Karolina Zdrojowska-Pytlak (od 1 marca 2019)

inspicjenci: Ryszard Dłużewicz, Danuta Kaźmierska, Paweł Kromolicki, Wiesława Wiza-Antkowiak

Georg Friedrich Haendel - Giulio Cesare in Egitto.

Libretto Niccolò Francesco Haym, kierownictwo muzyczne Paul Esswood,  projekty graficzne Michał Leśkiewicz.

Obsada: Giulio Cesare – Kacper Szelążek; Cornelia – Christie Cook; Sesto – Annie Fredriksson; Curio – Marcin Hutek; Cleopatra – Anna Gorbachyova; Tolomeo – Rafał Tomkiewicz; Achilla – Yuriy Hadzetskyy; Nireno – Damian Ganclarski.
Premiera: 22 września 2018. Wykonanie koncertowe.
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1253

Bodo Reinke - Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków.

Libretto Wilhelm Grimm, Jakub Grimm, choreografia Tomasz Kajdański, dekoracje i kostiumy Dorin Gal, asystent choreografa Andrzej Płatek.

Obsada: Królewna Śnieżka – Asuka Horiuchi, Beatrice Rancani, Silvia Simeone; Macocha – Diana Cristestu, Stella Walasik; Książę – Mateusz Sierant, Gal Trobentar Žagar; Myśliwy – Arkadiusz Gumny, Massimiliano Romano; Krasnoludki – Viktor Davidyuk, Arkadiusz Gumny, Koichi Kamino, Julia Korbańska, Olaf Przybytniak, Louis Raphaneau, Massimiliano Romano, Mateusz Sierant, Jakub Starzycki, John Svensson, Taras Szczerban, Chiara della Torre di Valsassina, Gal Trobentar Žagar; Lokaj Księcia – Marian Kulczyński oraz uczniowie Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź.
Premiera: 21 października 2018.
Liczba spektakli: 9
Liczba widzów: 5898

Jan Ignacy Paderewski - Manru.

Libretto Alfred Nossig, reżyseria Marek Weiss, kierownictwo muzyczne Tadeusz Kozłowski, scenografia Kaspar Glarner, współpraca scenograficzna Dorota Karolczak, choreografia Izadora Weiss, projekcje video Bartek Macias, reżyseria światła Marek Rydian, kierownictwo chóru Mariusz Otto, przygotowanie chóru dziecięcego Michał Sergiusz Mierzejewski, współpraca muzyczna Marta Gardolińska, asystenci reżysera Andrzej Ogórkiewicz, Monika Rękoś, asystent choreografa Evgenia Meissner.

Obsada: Manru – Dominik Sutowicz; Ulana – Magdalena Nowacka; Urok – Mikołaj Zalasiński; Jadwiga – Anna Lubańska; Aza – Galina Kuklina; Jagu – Szymon Kobyliński; Oros – Damian Konieczek; Skrzypek – Artur Banszkiewicz; Cygan – Maciej Marcinowski, Bartłomiej Szczeszek; Dziewczyny – Anita Furgol-Kownacka, Joanna Kortylewicz, Ewa Szarlińska oraz Carla Farina, Julia Korbańska, Daria Ozga, Klaudia Piotrowska, Beatrice Rancani, Silvia Simeone, Aleksandra Wiśniewska, Koichi Kamino, Fabian Michaux, Olaf Przybytniak, Louis Raphaneau, Massimiliano Romano, Jakub Starzycki, Gal Trobentar Žagar.
Premiera: 15 grudnia 2018.
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 2083

Charles Gounod - Faust.

Libretto Jules Barbier, Michel Carré, reżyseria Karolina Sofulak, kierownictwo muzyczne Gabriel Chmura, dekoracje i reżyseria światła Charles Edwards, współpraca przy reżyserii świateł  Marek Rydian, kostiumy Sue Willmington, choreografia i ruch sceniczny Jarosław Staniek, współpraca choreograficzna Katarzyna Zielonka, kierownictwo chóru Mariusz Otto, współpraca muzyczna Franck Chastrusse Colombier, asystenci reżysera Bartłomiej Szczeszek, Monika Rękoś,  asystent choreografa Evgenia Meissner.

Obsada: Faust – Piotr Friebe, Sehoon Moon; Małgorzata – Roma Jakubowska-Handke, Monika Mych-Nowicka; Siebel – Galina Kuklina, Magdalena Wilczyńska-Goś; Mefistofeles – Rafał Korpik, Wojciech Śmiłek; Walenty – Stanisław Kuflyuk, Michał Partyka; Marta – Olga Maroszek, Julia Mech; Wagner – Damian Konieczek, Jaromir Trafankowski oraz tancerze – Diana Cristestu, Klaudia Piotrowska, Beatrice Rancani, Silvia Simeone, Stella Walasik, Krystian Augustyn, Viktor Davidyuk, Koichi Kamino, Louis Raphaneau, Massimiliano Romano.
Premiera: 16 lutego 2019.
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 3257

Jerzy Fryderyk Wojciechowski - Ofelia.

Libretto na podstawie <i>Śmierci Ofelii</i> Stanisława Wyspiańskiego, dramaturgia i reżyseria Krzysztof Cicheński, kierownictwo muzyczne Grzegorz Wierus, scenografia i kostiumy Julia Kosek, choreografia Diana Cristestu, asystent reżysera Andrzej Ogórkiewicz.

Obsada: Ofelia I – Maria Domżał; Ofelia II – Maria Antkowiak; Ofelia III – Diana Cristestu.
Prapremiera: 30 marca 2019.
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 240

Stanisław Moniuszko - Paria.

Libretto Jan Chęciński, reżyseria Graham Vick, kierownictwo muzyczne Gabriel Chmura, dekoracje i kostiumy Samal Blak, choreografia Ron Howell, reżyseria światła Giuseppe di Iorio, kierownictwo chóru Mariusz Otto, współpraca muzyczna Katarzyna Tomala-Jedynak, Grzegorz Wierus, reżyser asystujący Krzysztof Cicheński, asystenci reżysera Andrzej Ogórkiewicz, Bartłomiej Szczeszek, asystenci choreografa Wiktor Dawydiuk, Evgenia Meissner.

Obsada: Idamor – Dominik Sutowicz; Akebar – Szymon Kobyliński; Neala – Monika Mych-Nowicka; Dżares – Mikołaj Zalasiński; Ratef – Pavlo Tolstoy; Kapłanka – Aleksandra Pokora oraz tancerze – Dominika Babiarz, Diana Cristestu, Carla Farina, Marika Kucza, Julia Korbańska, Daria Ozga, Klaudia Piotrowska, Agnieszka Wolna-Bartosik, Sergio Chinnici, Arkadiusz Gumny, Koichi Kamino, Salvador Martinez, Louis Raphaneau, Massimiliano Romano, Jakub Starzycki, Gal Trobentar Žagar.
Premiera: 28 czerwca 2019.
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 684

Giuseppe Verdi - Nabucco

Premiera: 18 marca 1995
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 3011

Wolfgang A. Mozart - Wesele Figara

Premiera: 21 października 1995
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 3739

Giuseppe Verdi - Traviata

Premiera: 29 września 1996
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 2459

Gioacchino Rossini - Cyrulik sewilski

Premiera: 17 maja 1997
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1245

Piotr Czajkowski - Dziadek do orzechów

Premiera: 11 lutego 2006
Liczba spektakli: 14
Liczba widzów: 9978

Jerry Bock - Skrzypek na dachu

Premiera: 26 czerwca 2009
Liczba spektakli: 9
Liczba widzów: 7022

Sergiusz Prokofiew - Piotruś i wilk

Premiera: 1 czerwca 2010
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 2428

Piotr Czajkowski - Jezioro łabędzie

Premiera: 17 lutego 2012
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 5215

Sergiusz Prokofiew - Kopciuszek

Premiera: 15 lutego 2014
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 2734

Georges Bizet - Carmen

Premiera: 24 maja 2014
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 4995

Bruno Coli - Anioł dziwnych przypadków

Premiera: 7 czerwca 2014
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 160

Gabriel Kaczmarek - Alicja w Krainie Czarów

Premiera: 23 czerwca 2014
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1449

Stanisław Moniuszko - Halka

Premiera: 26 czerwca 2015
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1444

Leos Janacek - Jenufa

Premiera: 26 lutego 2016
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 584

Gabriel Kaczmarek - Królowa Śniegu

Premiera: 22 marca 2016
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 2738

Giuseppe Verdi - Macbeth

Premiera: 21 października 2016
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 2041

Johann Strauss - Zemsta nietopperza

Premiera: 30 grudnia 2016
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 2753

Rodion Szczedrin - Anna Karenina

Premiera: 13 maja 2017
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1738

Wolfgang Amadeusz Mozart - Czarodziejski flet

Premiera: 10 czerwca 2017
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1261

Giuseppe Verdi - Rigoletto

Premiera: 14 października 2017
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 2803

Feliks Nowowiejski - Legenda Bałtyku

Premiera: 8 grudnia 2017
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1252

Richard Wagner - Śpiewacy norymberscy

Premiera: 4 marca 2018
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 793

Gabriel Kaczmarek - Trojan

Premiera: 12 maja 2018
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1341

Gaetano Donizetti - Napój miłosny

Premiera: 17 czerwca 2018
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 2867

koncerty -

Premiera:
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 6576

Ein deutches Requiem

Premiera:
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 657

Kontuszowy Moniuszko

Premiera:
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 80

Wyjazdy krajowe:

Koncert operowy

Data: 21 października 2018
Miejce: Regionalne Centrum Kultury Fabryka Emocji
Miasto: Piła

Legenda Bałtyku

Data: 2 maja 2019
Miejce: XXVI Bydgoski Festiwal Operowy
Miasto: Bydgoszcz

Wyjazdy zagraniczne:

Jenufa

Data: 1 grudnia 2018
Miejce: Narodni Divadlo
Miasto: Brno
Kraj: Czechy

Teatralne Nagrody im. Jana Kiepury w kategoriach: najlepszy spektakl za Legendę Bałtyku, najlepszy reżyser dla Roberta Bondary za reżyserię Legendy Bałtyku, najlepsza tancerka klasyczna dla Darii Sukhorukovej za partię tytułową w spektaklu Anna Karenina i najlepszy tancerz w pozostałych formach muzycznych dla Julii Korbańskiej za spektakl Legenda Bałtyku.