Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki

adres: 15-080 Białystok, ul. Elektryczna 12
tel. +48 85 749 91 96, +48 85 749 91 83 (fax)
e-mail: sekretariat@dramatyczny.pl
www.dramatyczny.pl

status organizacyjny: teatr marszałkowski
budżet roczny 2019: 6 425 060 zł (dotacja), 2 623 698 zł (wpływy)
liczba scen: 3
Scena Duża (496 miejsc), Scena Kameralna (max. 100 miejsc), Scena Foyer (max. 100 miejsc)

warsztaty teatralne, "Lektury szkolne - Lubię to!" - warsztaty dla nauczycieli, Bajkowe Poranki

Pierwsze przedstawienie w gmachu teatru (Teatru Miejskiego im. Józefa Piłsudskiego) zagrał gościnnie 27 grudnia 1938 Teatr Objazdowy z Grodna. Oficjalne otwarcie planowano na wrzesień 1939. W 1940, po włączeniu Białegostoku do ZSRR, władze radzieckie upaństwowiły placówke i przekształciły w Państwowy Teatr polski Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Jego dyrektor, Aleksasnder Węgierko powołał pierwszy stały zespół złożony głównie z aktorów scen warszawskich. Stały zespół aktorski ukonstytuował sioę w Białymstoku ponownie w 1944, dając inauguracyjną premierę 22 września.
dyrektor: Piotr Adam Półtorak

zastępca dyrektora: Małgorzata Anna Bil-Jaruzelska, kierownik literacki: Jolanta Hinc-Mackiewicz (od 15 maja 2019)

muzycy współpracujący: Adam Białous, Adam Galimski, Piotr Chociej, Adam Radziszewski
aktorzy: Danuta Bach, Bernard Maciej Bania, Jolanta Borowska, Marek Cichucki, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Krzysztof Ławniczak, Dawid Malec, Katarzyna Mikiewicz, Agnieszka Możejko-Szekowska, Rafał Olszewski, Patryk Ołdziejewski , Ewa Palińska, Sławomir Popławski, Piotr Półtorak, Katarzyna Siergiej, Jolanta Skorochodzka, Piotr Szekowski, Urszula Szmidt, Marek Tyszkiewicz, Monika Zaborska-Wróblewska; aktorzy współpracujący: Dorota Białkowska-Krukowska, Urszula Chrzanowska, Łukasz Borkowski, Sebastian Cybulski, Kamil Guzy, Michał Kamiński, Jakub Lasota, Aleksandra Maj, Andrzej Mastalerz, Grzegorz Mroziński, Miłosz Pietruski, Aleksandra Przesław, Mateusz Sacharzewski, Jakub Sokołowski, Franciszek Utko, Mateusz Wojtasiński, Leszek Żukowski; tancerze współpracujący: Ziemowit Bogusławski, Katarzyna Daszuta, Paweł Jankowski, Tomasz Jasiuk, Julia Kaczorowska, Anna Łaskarzewska, Małgorzata Makowska, Michalina Pawlukiewicz, Karol Średziński, Rafał Średziński, Kacper Złotkowski.

inspicjent: Jerzy Taborski

Śmierć w Wenecji, czyli czego najbardziej żałują umierający.

Reżyseria i choreografia Mikołaj Mikołajczyk, scenografia Marta Hella Fijałkowska, dramaturg Konrad Hetel, video Patrycja Płanik, opracowanie muzyczne Patryk Ołdziejewski.

Obsada: Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Monika Zaborska, Krzysztof Ławniczak, Patryk Ołdziejewski, Piotr Szekowski.
Premiera: 19 września 2018 na Scenie Foyer.
Liczba spektakli: 14
Liczba widzów: 577

Zygmunt Nowakowski - Gałązka rozmarynu.

Adaptacja Iwona Kusiak, reżyseria i scenografia Rafał Matusz, choreografia Tomasz Tworkowski, kostiumy Natalia Kołodziej, multimedia Zachariasz Jędrzejczyk, muzyka Patryk Ołdziejewski, Piotr Szekowski, asystent reżysera Dawid Malec.

Obsada: Słowikowska, Chór kobiet – Danuta Bach; Siostra, Chór kobiet – Jolanta Borowska; Sława – Justyna Godlewska-Kruczkowska; Ciotka Wilka – Arleta Godziszewska; Dziewczyna, Panna Mania, Chór kobiet – Urszula Szmidt; Juhas – Bernard Bania; Goliat – Marek Cichucki; Słowikowski J., Kapral, Pietrek – Michał Kamiński; Sas – Krzysztof Ławniczak; Beton – Dawid Malec; Iskra – Patryk Ołdziejewski; Zadora – Sławomir Popławski; Brzytwa – Piotr Szekowski; Doktor, Jeniec – Jerzy Taborski; Wilk – Marek Tyszkiewicz; Słowikowski/Kpt austryjacki – Franciszek Utko; Chór kobiet – Krystyna Kacprowicz-Sokołowska; Chór kobiet – Ewa Palińska; Chór kobiet – Jolanta Skorochodzka; Chór kobiet – Monika Zaborska.
Premiera: 10 listopada 2018 na Scenie Dużej.
Liczba spektakli: 13
Liczba widzów: 2124

Jan Nowara, Jagoda Skowron - Obława.

Reżyseria Jan Nowara, scenografia i wizualizacja Marek Mikulski, kostiumy Maciej Mikulski, muzyka Adam Białous, przygotowanie wokalne i współpraca muzyczna Piotr Szekowski, choreografia Tomasz Dajewski.

Obsada: Guślarz 2, B. Brozio – Danuta Bach; Kazia Dobrowolska, J. Rowińska, Kobieta 2 – Jolanta Borowska; Kondracka, Kobieta 1 – Krystyna Kacprowicz-Sokołowska; Murka, D. Gowś – Urszula Szmidt; Pani Rollison – Ewa Palińska; Guślarz 3, Łom, M. Krzywak – Katarzyna Siergiej; Olszewska, Kmitowa, Kobieta 3 – Jolanta Skorochodzka; Mjr Wasilenko, Łom – Bernard Bania; Guślarz 1, Dobrowolski, Oficer KWP – Marek Cichucki; Młody Rollison, Gabryś, Lis – Patryk Ołdziejewski; Abakumow – Marek Tyszkiewicz; Guślarz 4, Kropidło, A. Bakuniewicz – Agnieszka Możejko-Szekowska; Grom – Piotr Szekowski; Ppor. Mossakowski, Mjr Piątkowski, Konfident – Sławomir Popławski; Brzoza, Kropidło, J. Sobolewski – Mateusz Sacharzewski; Senator – Franciszek Utko.
Premiera: 1 marca 2019 na Dużej Scenie.
Liczba spektakli: 10
Liczba widzów: 1833

Jan Jastrzębski - Błoto.

Adaptacja Mateusz Moczulski, reżyseria Martyna Łyko, scenografia i kostiumy Elżbieta Szurpicka, muzyka Radek "Sierp" Orłowski, konsultacja choreograficzna Tobiasz Sebastian Berg.

Obsada: Wrzodakowa – Arleta Godziszewska; Opuchlikowa – Justyna Godlewska-Kruczkowska; Agnieszka – Monika Zaborska; Suchelec – Krzysztof Ławniczak; Albinos – Dawid Malec; Kulas – Patryk Ołdziejewski.
Premiera: 15 marca 2019 na Scenie Kameralnej.
Liczba spektakli: 17
Liczba widzów: 787

John Ronald Renel Tolkien - Hobbit.

Scenariusz, reżyseria, muzyka i choreografia Grzegorz Suski, scenografia Sławomir Czyż, kostiumy Anna Czyż, konsultant wokalny Kamila Najduk, asystent reżysera Bernard Bania.

Obsada: Elf – Monika Zaborska; Mieszczka (mieszkanka Esgaroth) – Justyna Godlewska-Kruczkowska; Gollum – Arleta Godziszewska; Troll Tom – Danuta Bach; Troll Will – Jolanta Borowska; Troll Bert – Krystyna Kacprowicz-Sokołowska; Znachorka (mieszkanka Esgaroth) – Agnieszka Możejko-Szekowska; Mieszczka (mieszkanka Esgaroth) – Ewa Palińska; Pająk, Goblin, Mieszczka (mieszkanka Esgaroth) – Katarzyna Siergiej; Beorn – Bernard Bania; Bilbo – Marek Cichucki; Dain, Mieszczanin (mieszkaniec Esgaroth) – Krzysztof Ławniczak; Goblin, Warg, Kucharczyk (mieszkaniec Esgaroth) – Patryk Ołdziejewski; Kupiec (mieszkaniec Esgaroth) – Sławomir Popławski; Thorin – Piotr Szekowski; Bard – Marek Tyszkiewicz; Goblin, Warg – Grzegorz Suski; Gandalf – Franciszek Utko; Pająk, Goblin, Smok Smaug – Ziemowit Bogusławski; Pająk, Goblin, Smok Smaug – Kacper Złotkowski.
Premiera: 11 maja 2019 na Scenie Dużej.
Liczba spektakli: 32
Liczba widzów: 10904

Leonard Gershe - Motyle są wolne.

Adaptacja Anna Frąckiewicz, reżyseria Zbigniew Lesień, scenografia i kostiumy Elżbieta Terlikowska-Misiak, muzyka Piotr Mikołajczak.

Obsada: Baki Baker – Jolanta Skorochodzka; Jill – Urszula Szmidt; Don – Dawid Malec; Ralf Austin – Michał Kamiński.
Premiera: 17 maja 2019 na Scenie Kameralnej.
Liczba spektakli: 9
Liczba widzów: 527

Sergiusz Piasecki - Zapiski oficera Armii Czerwonej

Premiera: 29 lutego 1992
Liczba spektakli: 13
Liczba widzów: 1241

Paul Pörtner - Szalone nożyczki

Premiera: 12 maja 2007
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 1460

Mikołaj Gogol - Ożenek

Premiera: 15 maja 2011
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 356

Grzegorz Kasdepke - Emocjałki

Premiera: 29 października 2015
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 426

William Shakespeare - Romeo i Julia

Premiera: 2 kwietnia 2016
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 1981

Andrzej Sadowski - Sąsiedzi

Premiera: 17 września 2016
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 561

Juliusz Słowacki - Balladyna

Premiera: 25 lutego 2017
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 2779

Adam Biernacki - Królewna Śnieżka

Premiera: 20 maja 2017
Liczba spektakli: 12
Liczba widzów: 3777

Ray Cooney - Mayday

Premiera: 16 września 2017
Liczba spektakli: 25
Liczba widzów: 5892

Jan Nowara, Konrad Szczebiot, Janina Żukiewicz - Popiełuszko

Premiera: 21 października 2017
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 1304

Petr Zelenka - Opowieści o zwyczajnym szaleństwie

Premiera: 4 listopada 2017
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 684

Michael McKeever - Autostrada

Premiera: 29 grudnia 2017
Liczba spektakli: 15
Liczba widzów: 989

Andrzej Sadowski - Leon i Matylda

Premiera: 9 lutego 2018
Liczba spektakli: 18
Liczba widzów: 853

Aleksander Fredro - Zemsta

Premiera: 24 lutego 2018
Liczba spektakli: 30
Liczba widzów: 7122

Samuel Jokic - Kogut w rosole

Premiera: 14 kwietnia 2018
Liczba spektakli: 38
Liczba widzów: 14897

Henryk Sienkiewicz - W pustyni i w puszczy III

Premiera: 26 maja 2018
Liczba spektakli: 10
Liczba widzów: 3078

Wyjazdy krajowe:

Obława

Data: 10 marca 2019
Data powrotu: 19 marca 2019
Miejce: Suwalski Ośrodek Kultury
Miasto: Suwałki

Popiełuszko

Data: 3 października 2018
Miejce: Miejski Dom Kultury
Miasto: Stalowa Wola

Zapiski oficera Armii Czerwonej

Data: 23 października 2018
Miejce: IX Lubińska Jesień Teatralna „Teatr w Lubinie”
Miasto: Lubin

Zapiski oficera Armii Czerwonej

Data: 11 kwietnia 2019
Miejce: Wyszkowski Ośrodek Kultury Hutnik
Miasto: Wyszków

Zemsta

Data: 25 września 2018
Miejce: XXII CENTRUM - Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia
Miasto: Tarnów

Wyjazdy zagraniczne:

Balladyna

Data: 6 września 2018
Miejce: Teatr Dramatyczny im. Szewczenki
Miasto: Charków
Kraj: Ukraina

Romeo i Julia

Data: 4 września 2018
Miejce: Teatr Dramatyczny im. Szewczenki
Miasto: Charków
Kraj: Ukraina

Zemsta

Data: 3 lutego 2019
Miejce: XX Bharat Rang Mahotsav
Miasto: New Deli
Kraj: Indie

Zemsta

Data: 5 lutego 2019
Miejce: XX Bharat Rang Mahotsav
Miasto: Dibrugarh
Kraj: Indie

Zemsta

Data: 18 czerwca 2019
Miejce: Grodzieński Obwodowy Teatr Dramatyczny
Miasto: Grodno
Kraj: Białoruś

Zemsta

Data: 20 czerwca 2019
Miejce: Republikański Białoruskiej Dramaturgii
Miasto: Mińsk
Kraj: Białoruś

Gryf Kulturalny - Nagroda Rady Miasta Białystok dla Teatru za całokształt dotychczasowej działalności w kategorii: instytucja.