Opera Wrocławska

adres: 50-066 Wrocław, ul. Świdnicka 35
tel. +48 71 370 88 50 (sekr.), +48 71 370 80 00, +48 71 370 88 80 (BOW),
e-mail: opera@opera.wroclaw.pl
www.opera.wroclaw.pl

status organizacyjny: teatr marszałkowski
budżet roczny 2019:
liczba scen: 1 (600 miejsc)

czytania, wykłady, itp:
Festiwal Oper Współczesnych

Opera zainaugurowała działalność we wrześniu 1945.
dyrektor: Marcin Nałęcz-Niesiołowski

zastępca dyrektora: Ewa Magdalena Filipp, kierownik muzyczny, dyrygent: Tomasz Szreder (do kiedy?...), kierownik literacki: Olaf Gibowski/Michał Stankiewicz (od kiedy?...), kierownik chóru: Anna Grabowska-Borys, kierownik baletu: Magdalena Ciechowicz/Joanna Szymajda, asystent choreografa: Jacek Tyski (do kiedy?...), asystent artystyczny dyrygenta: Adam Banaszak, korepetytor baletu: Stanisław Gal, korepetytorzy solistów: Ashot Drnayaran-Babrouski (od 19 września 2018), Anita Tashkinova, Ivan Zhukov, korepetytor chóru: Szymon Atys (od 2 października 2018), Anna Danchak Zenoviia (od 1 grudnia 2018 do 23 marca 2019), asystent reżysera: Hanna Marasz, pedagodzy baletu: Piotr Oleksiak, Anna Szopa-Kimso
soliści-śpiewacy: Barbara Bagińska, Galina Benevich (do 31 maja 2019), Dorota Dutkowska-Filończyk, Katarzyna Haras-Kruczek, Jacek Jaskuła, Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak, Eliza Kruszczyńska, Maciej Krzysztyniak, Edward Kulczyk, Anna Lichorowicz, Jakub Michalski, Aleksandra Opała-Wójcik, Jadwiga Postrożna, Łukasz Rosiak, Maria Rozynek-Banaszak, Tomasz Rudnicki, Hanna Sosnowska, Jędrzej Tomczyk (od 1 lutego 2019), Aleksander Zuchowicz, Radosław Żukowski

balet: soliści – Sergii Oberemok, Łukasz Ożga; koryfeje – Hannah Cho (od 2 października 2018), Anna Gancarz, Natsuki Katayama, Robert Kędziński, Dajana Kłos, Andrzej Malinowski, Sylwia Miazga; tancerze – Andrea Aguado Campo (od 17 stycznia 2019), Gallardo Daniel Agudo, Federico Zeno Bassanese (do 19 września 2018), Piotr Bednarczyk (do 31 października 2018), Rosario Shely Belliard, Won June Choi, Yaume Deulofeu Segui (od 29 sierpnia 2019), Martyna Dobosz, Paula Dzwonik, Lorenzo Epifani (od 12 lutego do 30 czerwca 2019), Alessia di Fusco (od kiedy?...), Ines Furuhashi-Huber (do 31 lipca 2019), Beatriz Gijon Francis (od 29 sierpnia 2019), Arshak Gyozalyan (do kiedy?...), Dahuin Han (od 2 kwietnia 2019), Christina Janusz (do 31 lipca 2019), Neda Kalember, Monika Kieliba (do kiedy?...), Zofia Knetki-Oberemok, Magdalena Kurilec-Malinowska, Weronika Kwiatkowska (od kiedy?...), Remy Lamping (do 31 lipca 2019), Antonio Lanzo (do kiedy?...), Gabriele Lucci (od kiedy?...), Olga Markari, Pablo Martinez Mendez, Sergi Martinez Castello, Anna Mendakiewicz (od kiedy?...), Malina Minguez Carrasco (od kiedy... do 6 marca 2019), Alexander Negron (od 20 grudnia 2018 do 15 maja 2019), Rina Nishiuchi (do kiedy?...), Remi Okamoto (do kiedy?...), Federico Paris (do 30 września 2018), Stefano Pietragalla (od 29 sierpnia 2019), Luca Rimolo (do kiedy?...), Rina Shimada (do kiedy?...), Charalampos Skoupas, Shiori Taguchi (29 sierpnia 2019), Ludovico Tambara (od kiedy?...) Maria Isabel Trabalon Sanjuan (od 29 sierpnia 2019), Michela Villa (od kiedy?...), Karolina Woźniak

chór: Iwan Andrunyk, Sergii Borzov, Piotr Bunzler, Mieczysław Chodaczek, Urszula Czupryńska, Peter Erdei, Beata Gąsior, Szymon Gąsiorowski (od kiedy?... do 31 lipca 2019), Oleksandr Gerton (Gerasymyuk) (do kiedy?...), Mirosław Gotfryd (do 31 października 2018), Jolanta Górecka, Joanna Grabowska-Piekarska, Marcin Grzywaczewski (do 30 września 2018), Marika Gryń (od kiedy?...), Kacper Grzelak (od 13 listopada 2018 do 31 lipca 2019), Liliana Jędrzejczak, Agnieszka Józefczyk, Canan Kalkir, Maria Kamyczek (do 30 września 2018), Lesław Kijas, Marcin Klarman, Joanna Klebba (od 25 września 2018 do 31 lipca 2019), Marek Klimczak, Marek Kłosowski, Oleksandr Kravchenko, Anna Krzyżowska-Kawałko, Jacek Lech, Barbara Mach, Aleksandra Malisz, Beata Marciniak-Kozłowiecka, Magdalena Marchewka (do kiedy?...), Joanna Marszałek (do kiedy?...), Kinga Mazurkiewicz-Pala, Ryszarda Nawdziun, Andrzej Pieczonka, Vitaliy Potapchuk, Agnieszka Rejek-Bałka, Zoia Rolinska, Roman Savchur, Katarzyna Słowińska, Bolesław Słowiński, Sabina Szkwarek, Jerzy Szlachcic, Katarzyna Toboła (od 13 wrzesnia 2018), Mariia Udovenko (do 31 sierpnia 2019), Ewa Wadyńska-Wąsikiewicz, Paweł Walankiewicz, Małgorzata Walczyk-Cegiełkowska, Beata Wiszniewska, Anna Wojciechowska, Andrzej Zborowski

inspicjenci: Adam Frontczak, Julian Żychowicz

Giuseppe Verdi - Nabucco.

Libretto Temistocle Solera, dyrygent Marcin Nałęcz-Niesiołowski, reżyseria Krystian Lada, reżyser adaptacji Cezary Iber, scenografia wykonana na podstawie projektów Didzis Jaunzems, kostiumy Natalia Kitamikado, reżyseria światła Artur Sienicki, choreografia Kenzo Kusuda.

Obsada: Nabucco – Krum Galabov, Leszek Skrla; Abigail – Anna Lichorowicz, Karina Skrzeszewska; Fenena – Aleksandra Opała, Jadwiga Postrożna; Zachariasz – Volodymyr Pankiv; Izmael – Aleksander Zuchowicz, Adam Zdunikowski; Anna – Karolina Filus, Aleksandra Malisz; Abdallo – Edward Kulczyk, Paweł Walankiewicz; Arcykapłan – Leszek Holec, Jakub Michalski.
Premiera: 29 września 2018.
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 3028

Adolphe Adam - Giselle.

Choreografia Jean Coralli, Jules Perrot, dyrygent Ayyub Guliyev, realizacja choreograficzna Ewa Głowacka, Zofia Rudnicka, scenografia i kostiumy Tatiana Kwiatkowska.

Obsada: Giselle, młoda wieśniaczka – Remy Lamping, Natsuki Katayama; Albert, książę śląski – Robert Kędziński, Łukasz Ożga; Berta, matka Giselle – Anna Szopa-Kimso; Hilarion, młody leśniczy – Won June Choi, Gallardo Daniel Agudo, Andrzej Malinowski; Batylda, narzeczona Alberta – Martyna Dobosz, Anna Mendakiewicz; Wilfryd, przyjaciel Alberta – Andrzej Malinowski, Sergi Martinez Castello, Pablo Martinez Mendez; Książę kurlandzki, ojciec Batyldy – Sergii Oberemok, Charalampos Skoupas; Mirta, królowa willid – Ines Furuhashi-Huber, Hannah Cho, Magdalena Kurilec-Malinowska; Pas de deux wiejskie – Natsuki Katayama, Łukasz Ożga, Sherly Belliard, Won June Choi, Dajana Kłos, Pablo Martinez Mendez; Przyjaciółki Giselle – Sherly Belliard, Marina Minguez Carrasco, Alessia di Fusco, Paula Dzwonik, Dajana Kłos, Magdalena Kurilec-Malinowska, Olga Markari, Michela Villa; Dwie willidy – Sherly Belliard, Dajana Kłos, Martyna Dobosz, Zofia Knetki-Oberemok.
Premiera: 27 października 2018.
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 3554

Stanisław Moniuszko - Halka.

Libretto Włodzimierz Wolski, reżyseria Grażyna Szapołowska, dyrygent Marcin Nałęcz-Niesiołowski, scenografia i kostiumy Brage Martin Jonassen, reżyseria światła Tomasz Filipiak, choreografia Krzysztof Trebunia-Tutka, Klaudia Carlos-Machej, projekcje multimedialne Piotr Maruszak.

Obsada: Halka – Anna Lichorowicz, Natalia Rubiś, Joanna Zawartko; Jontek – Jury Horodecki, Zdzisław Madej; Stolnik – Tomasz Rudnicki, Bartosz Urbanowicz; Zofia – Karolina Filus, Hanna Sosnowska; Janusz – Marcin Hutek, Szymon Mechliński; Dziemba – Sergei Borzov, Szymon Gąsiorowski, Jakub Michalski; Dudarz – Sergei Borzov, Szymon Gąsiorowski, Jakub Michalski; Góral – Paweł Walankiewicz, Aleksander Zuchowicz; Gość Stolnika I – Paweł Walankiewicz, Aleksander Zuchowicz; Gość Stolnika II – Piotr Bunzler, Jacek Lech; Gość Stolnika III – Szymon Gąsiorowski oraz balet Opery Wrocławskiej, chór Opery Wrocławskiej, dzieci z chóru dziecięcego Opery Wrocławskiej.
Premiera: 14 grudnia 2018.
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 4427

Wolfgang Amadeusz Mozart - Don Giovanni albo rozpustnik ukarany.

Libretto Lorenzo da Ponte, reżyseria André Heller-Lopes, dyrygent Marcin Nałęcz-Niesiołowski, scenografia Renato Theobaldo, kostiumy Sofia di Nunzio, reżyseria światła André Heller-Lopes, Gonzalo Córdova, kierownictwo chóru Anna Grabowska-Borys.

Obsada: Don Giovanni – Daniel Mirosław, Tomasz Rudnicki; Leporello – Marco Camastra, Jakub Michalski, Bartosz Urbanowicz; Donna Anna – Tatiana Gavrilova, Agnieszka Sławińska; Donna Elwira – Agnieszka Adamczak-Hutek, Bożena Bujnicka, Aleksandra Opała; Zerlina – Iwona Handzlik, Hanna Sosnowska; Masetto – Sergii Borzov, Leszek Holec; Komandor – Wojtek Gierlach, Łukasz Konieczny.
Premiera: 9 lutego 2019.
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 3451

Stanisław Moniuszko - Widma. Kantata według Dziadów części II Adama Mickiewicza.

Reżyseria, scenografia i reżyseria światła Jarosław Fret, dyrygent Piotr Borkowski, kostiumy Adam Królikowski, projekcje multimedialne Adrian Jackowski, mapping Adrian Jackowski, kierownictwo chóru Anna Grabowska-Borys.

Obsada: Dziewczyna – Anna Lichorowicz, Eliza Kruszczyńska; Zosia – Anna Lichorowicz, Eliza Kruszczyńska; Aniołek – Maria Rozynek-Banaszak, Karolina Filus; Sowa – Maria Rozynek-Banaszak, Karolina Filus; Guślarz – Marcin Hutek; Widmo – Jacek Jaskuła, Łukasz Rosiak; Starzec – Maciej Krzysztyniak, Jakub Michalski; Kruk – Szymon Gąsiorowski, Andrzej Zborowski; Lirnik – Jacek Hałas.
Premiera: 6 marca 2019.
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 1015

Charles Gounod - Faust.

Libretto Michel Carré, reżyseria, scenografia, kostiumy i ruch sceniczny Beata Redo-Dobber, projekcje multimedialne Beata Redo-Dobber, Piotr Maruszak, dyrygent Adam Banaszak, reżyseria światła Maciej Igielski, kierownictwo chóru Anna Grabowska-Borys.

Obsada: Doktor Faust – Łukasz Gaj, Wonhyeok Choi; Mefistofeles – Tomasz Rudnicki, Rafał Korpik; Małgorzata – Iwona Socha, Natalia Rubiś; Walenty – Jacek Jaskuła, Szymon Komasa; Wagner – Łukasz Rosiak, Jakub Michalski; Siebel – Aleksandra Opała, Katarzyna Haras-Kruczek; Marta – Jadwiga Postrożna, Barbara Bagińska.
Premiera: 6 kwietnia 2019.
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 1618

Gra w karty/Święto wiosny.

Premiera: 27 kwietnia 2019
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 2112

Gaetano Donizetti - Córka pułku. Wykonanie koncertowe.

Libretto Jules-Henry Vernoy de Saint-Georges, Jean-Francois Bayard, dyrygent Nicolas Krauze.

Obsada: Marie – Katarzyna Oleś-Blacha; Tonio – Jędrzej Tomczyk; Sulpice – Jacek Jaskuła; La Marquise de Berkenfield – Barbara Bagińska; Hortensius – Jakub Michalski; La Duchese de Crakentorp – Zofia Dowjat; Un Carporal – Szymon Gąsiorowski; Un Notaire – Edward Kulczyk; Un Paysan – Paweł Walankiewicz.
Premiera: 24 maja 2019.
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 542

Giuseppe Verdi - Traviata.

Libretto Francesco Maria Piave, reżyseria Grażyna Szapołowska, dyrygent Simone Valeri, dramaturgia Anna Kozłowska, scenografia i kostiumy Ewa Kochańska, reżyseria światła Tomasz Filipiak, choreografia Karol Urbański, projekcje multimedialne i mapping Piotr Maruszak, kierownictwo chóru Anna Grabowska-Borys.

Obsada: Violetta Valery – Renata Vari, Anna Lichorowicz; Flora Bervoix – Jadwiga Postrożna, Aleksandra Opała; Annina – Dorota Dutkowska, Katarzyna Haras-Kruczek; Alfredo Germont – Łukasz Gaj, David Baños; Giorgio Germont – Jacek Jaskuła, Adam Kruszewski; Gastone – Jędrzej Tomczyk, Aleksander Zuchowicz; Baron Douphal – Łukasz Rosiak, Sergii Borzov; Markiz d'Obigny – Jakub Michalski, Andrzej Zborowski; Doktor Grenvil – Tomasz Rudnicki, Maciej Krzysztyniak; Giuseppe – Edward Kulczyk, Piotr Bunzler; Służący Flory – Paweł Walankiewicz; Posłaniec – Kacper Grzelak oraz chór i balet Opery, Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej, Chór "Ars Cantandi" Uniwersytetu Ekonomicznego.
Premiera: 28 czerwca 2019.
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 6094

Jerry Bock - Skrzypek na dachu

Premiera: 14 czerwca 2002
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 3657

Giacomo Puccini - Cyganeria

Premiera: 28 października 2006
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 2342

Johann Strauss - Zemsta nietoperza

Premiera: 30 grudnia 2006
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 216

Piotr Czajkowski - Dziadek do orzechów

Premiera: 2 lutego 2007
Liczba spektakli: 14
Liczba widzów: 8533

Karol Szymanowski - Król Roger

Premiera: 30 marca 2007
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 364

Georges Bizet - Carmen

Premiera: 11 maja 2007
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 3914

Jacques Offenbach - Opowieści Hoffmanna

Premiera: 27 listopada 2009
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1021

Malcolm Fox - Sid – wąż, który chciał śpiewać

Premiera: 18 lutego 2010
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 497

Modest Musorgsky - Borys Godunow

Premiera: 24 kwietnia 2010
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 619

Piotr Czajkowski - Eugeniusz Oniegin

Premiera: 7 lutego 2015
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 786

Giaccomo Puccini - Madame Butterfly

Premiera: 19 grudnia 2015
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 1858

Georges Bizet - Poławiacze pereł

Premiera: 30 kwietnia 2016
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 2027

Giuseppe Verdi - Trubadur

Premiera: 16 grudnia 2016
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 578

Wolfgang Amadeusz Mozart - W krainie czarodziejskiego fletu

Premiera: 10 lutego 2017
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 526

Manuel da Falla/Rodion Szczedrin - Femme fatale

Premiera: 25 marca 2017
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 774

Wolfgang Amadeusz Mozart - Requiem de moll

Premiera: 13 kwietnia 2017
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 1932

Gioaccino Rossini - Kopciuszek

Premiera: 28 kwietnia 2017
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 2476

Włodek Pawlik - Cantata "myśląc ojczyzna"

Premiera: 3 maja 2017
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 185

Camille Saint-Saens - Karnawał zwierząt

Premiera: 16 maja 2017
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 3066

Maciej Małecki - Pchła Szachrajka

Premiera: 1 czerwca 2017
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 1691

Wojciech Bogusławski, Jan Stefani - Krakowiacy i Górale

Premiera: 17 listopada 2017
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 609

Eufolia/Ambulo

Premiera: 3 grudnia 2017
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 323

Christoph Villabald Bluck - Orfeusz i Eurydyka

Premiera: 16 grudnia 2017
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 1281

Leonard Bernstein - Kandyd

Premiera: 30 grudnia 2017
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 1068

Sergiusz Prokofiew - Romeo I Julia

Premiera: 2 marca 2018
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 606

Paweł Łukaszewski - Via crucsis

Premiera: 30 marca 2018
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 278

Krzysztof Penderecki/Marek Stachowski - Najdzielniejszy z rycerzy

Premiera: 19 kwietnia 2018
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 2480

Fryderyk Chopin/Wojciech Kilar - Wieczór polski

Premiera: 11 maja 2018
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 526

koncerty

Premiera:
Liczba spektakli: 14
Liczba widzów: 3153

Wyjazdy krajowe:

Fidelio

Data: 8 września 2018
Miejce:
Miasto: Bukowiec

Oberto, il conte di San Bonifacio

Data: 22 września 2018
Miejce: XVIII Festiwal im. Adama Didura
Miasto: Sanok

Orfeusz i Eurydyka

Data: 15 września 2018
Data powrotu: 16 września 2018
Miejce: Centrum Spotkania Kultur
Miasto: Lublin

Śpiewnik domowy

Data: 25 maja 2019
Miejce: Pałac
Miasto: Gorzanów

Śpiewnik domowy

Data: 30 maja 2019
Miejce: Zamek Książ
Miasto:

Wyjazdy zagraniczne:

Krakowiacy i Górale

Data: 17 listopada 2018
Miejce: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Operowej im. Salomei Kruszelnickiej
Miasto: Lwów
Kraj: Ukraina

III miejsce i dwie nagrody specjalne w postaci koncertów od Gabrieli Beňackovej oraz od Charlesa Olivieri-Munroe dla Jadwigi Postrożnej oraz nagroda specjalna w postaci tournée koncertowego po Republice Czeskiej w ramach Festiwalu "The Jakub Pustina and His Guests" dla Karoliny Filus w XI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Gabrieli Beňackovej dla Śpiewaków Operowych w Jihlavie w Czechach; „Wrocławskie Nagrody Muzyczne” w kategorii muzyka poważna dla Hanny Sosnowskiej za role w różnorodnym repertuarze – Milionerki w Immanuelu Kancie, Amora w Orfeuszu i Eurydyce, Julii w I Capuleti e i Montecchi oraz Tomasza Mana za sugestywnie symboliczną inscenizację i Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego za mistrzowskie wykonanie oratorium Via crucis; Nagroda im. Bronisławy Niżyńskiej za najlepszy polski spektakl taneczny w konkursie Instytutu Muzyki i Tańca i Fundacji Sztuki Tańca „Perła Tańca 2019” dla Karnawału zwierząt; III miejsce Natsuki Katayamy na Rudolf Nureyev International Ballet Competition w Budapeszcie; medal Zasłużony dla Kultury Polskiej dla Dajany Kłos; Diamenty Wrocławia przyznawane przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia dla Pawła i Piotra Oleksiaków; nagroda „Emocje” Radia Wrocław Kultura za role Giselle i Pani Kapulet w kategorii muzyka klasyczna dla Natsuki Katayamy.